Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
Jesteś tutaj: Klejenie małych i średnich powierzchni / Kleje utwardzane światłem UV

Kleje utwardzane światłem UV do szkła

Kleje UV to kolejna grupa produktów marki Loctite przeznaczonych do specyficznych zastosowań. Ich specyfiką jest zdolność twardnienia pod wpływem aktywatora, jakim jest światło ultrafioletowe. Czas utwardzania zależy od natężenia i długości fal światła UV. Dlatego prawidłowa polimeryzacja wymaga zawsze doboru źródła promieniowania UV do danego produktu.
Promieniowanie powoduje rozszczepianie fotoinicjatorów. Powstałe w tym procesie wolne rodniki rozpoczynają polimeryzację. Efektem jest wiązanie preparatu z powierzchnią i stworzenie trwałej spoiny. Utwardzane światłem UV systemy dozujące których jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem, dysponują widmem optymalnym dla produktów tej marki. W ofercie mamy między innymi klej UV do szkła.

Procesy utwardzania UV dzieli się na trzy rodzaje:
 • utwardzanie wskrośne przez promieniowanie UV,
 • utwardzanie powierzchniowe przez promieniowanie UV,
 • wtórne systemy utwardzania.

Utwardzanie wskrośne

Dla osiągnięcia maksymalnie głębokiego utwardzenia kleju wskazane są systemy UV, które emitują światło o wysokim natężeniu i długościach fal rzędu od 300 do 400 nm (długofalowe światło UVA).

Utwardzanie powierzchniowe

Utwardzanie powierzchniowe jest szczególnie ważne przy klejeniu lub zalewaniu materiałami UV. Jeśli użyje się nieodpowiednich rodzajów lamp UV, powierzchnia pozostanie lepka. Aby temu zapobiec, źródło promieniowania UV powinno emitować fale o wysokim natężeniu w zakresie długości fal poniżej 280 nm (światło UVC).
Jest to bardzo skuteczne, gdy chce się uniknąć niepożądanej reakcji. Występuje ona niekiedy przy kontakcie klejonej powierzchni z powietrzem atmosferycznym, które hamuje utwardzanie się produktu.
Widma promieniowania wysokoenergetycznych systemów światła UV Loctite gwarantują niezawodne utwardzanie, nie pozostawiając lepkiej powierzchni kleju.

Utwardzanie przy pomocy mechanizmów wtórnych

W wielu przypadkach światło UV nie dociera do wszystkich miejsc pokrytych klejem. Dlatego Loctite opracował kleje UV z dodatkowymi systemami utwardzania w przestrzeniach nieobjętych światłem UV:
 • utwardzanie anaerobowe,
 • utwardzanie na gorąco,
 • utwardzanie poprzez wilgotność powietrza,
 • utwardzanie aktywatorem.
Jak uprzednio wyjaśniono, skuteczność, z jaką utwardza się klej UV, zależy od długości fali i natężenia światła na klejonej powierzchni. Dlatego ważnym kryterium doboru najwłaściwszego preparatu jest stopień przenikalności różnych materiałów dla światła UV. Do łączenia części wykonanych z PC (poliwęglan), PVC (polichlorek winylu) czy podobnych materiałów przeznaczone są kleje utwardzane światłem widzialnym. Można je utwardzać światłem UVA. Znacznie lepszy efekt uzyskuje się jednak, gdy zostaną poddane działaniu światła o dużym natężeniu i długości fali około 420 nm (światło widzialne).

Kleje utwardzane światłem UV generalnie charakteryzują się następującymi własnościami: znaczna wytrzymałość,
 • wysoka zdolność wypełniania szczelin,
 • bardzo krótkie czasy utwardzania do osiągnięcia wytrzymałości ręcznej,
 • dobra do bardzo dobrej odporność na środowisko,
 • jako kleje jednoskładnikowe są łatwe do dozowania w automatycznych systemach nanoszenia.
Dalsze informacje na temat produktów można uzyskać w lokalnym dziale technicznym: biuro@woronko-loctite.pl
Tryb wyświetlania: lista miniaturki

Asortyment