Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
[zamknij]     

LOCTITE PC 7277 - 5kg (żywica epoksydowa do ochrony antykorozyjnej betonu, niebieska)

Nr

IDH.2034288

LOCTITE PC 7277 - 5kg (żywica epoksydowa do ochrony antykorozyjnej betonu, niebieska)

LOCTITE PC 7277 - 5kg (żywica epoksydowa do ochrony antykorozyjnej  betonu, niebieska) (IDH.2034288)

Opis produktu:
LOCTITE 7277 to dwuskładnikowa, nie zawierająca rozpuszczalnika powłoka przeznaczona do zabezpieczania powierzchni betonowych przed działaniem związków powodujących korozję. Cechuje się doskonałą odpornością chemiczną, dzięki czemu może być narażony na działanie rozpuszczalników oraz słabych i mocnych kwasów i zasad. Dalsze informacje na temat produktu można uzyskać w lokalnym dziale technicznym: biuro@woronko-kleje.pl

Wskazówki dotyczące stosowania:
Przygotowanie powierzchni
Właściwe przygotowanie powierzchni jest ważne dla trwałości powłoki. Sposób przygotowania powierzchni ma wpływ na jakość wykonanej powłoki, czas jej użytkowania oraz zależy od stanu początkowego powierzchni.
  • Beton powinien być sezonowany przez co najmniej 30 dni.
  • Usunąć smary, oleje i brud poprzez gruntowne mycie.
  • Zanieczyszczenia powierzchniowe, takie jak stare powłoki, luźny beton i pył powinny być usunięte poprzez obróbkę strumieniowo-ścierną, wysokociśnieniową obróbkę wodną, poddane frezowaniu lub trawieniu kwasem i dokładnie spłukane.
  • Przygotowana powierzchnia musi być szorstka i sucha. Profil powierzchni CSP3 do CSP5 (ICRI - standard guideline 03732).
  • Wszelkie nierówności powierzchni, szczeliny, dziury, pory i pęknięcia muszą być wypełnione.

Zastosowanie
  • Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy powierzchnia powłoki jest chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem i nagłymi zmianami temperatury
  • Zakres temperatury otoczenia i elementów: 15 do 40 °C.
  • Wilgotność względna: <85 %; temperatura elementów musi zawsze wynosić 3 °C powyżej punktu rosy.
  • Beton może gazować ze względu na swoją porowatość. W celu zminimalizowania tego efektu, powłoka powinna być nakładana, gdy temperatura betonu spada, tj. w godzinach wieczornych
  • Dodaj zawartość opakowania B do pojemnika A. Dokładnie wymieszać aż do uzyskania jednolitej barwy. Upewnić się, czy temperatura materiału jest między 15 a 30°C
  • Warstwa powłoki naniesiona pędzlem lub wałkiem powinna wynosić od 200 do 300 mikronów

Można nakładać wiele warstw produktu, ale należy odczekać na zżelowanie się powłoki, nie dopuszczając jednocześnie do pełnego utwardzenia się powłoki przed nałożeniem kolejnej warstwy produktu.
Jeżeli został przekroczony maksymalny czas dozwolony na nałożenie kolejnej powłoki, należy poddać powierzchnię delikatnej obróbce strumieniowo-ściernej, po której należy przemyć ją rozpuszczalnikiem, aby usunąć z niej wszystkie osady.
Po użyciu, zanim klej utwardzi się, należy oczyścić sprzęt mieszający i dozujący przy użyciu produktu Terostat 8550.

Wydajność
Przy grubości warstwy 100 mikronów, wydajność wynosi 8,3 m² / kg, nie biorąc pod uwagę naddatków produktu natryśniętego poza określony obszar powierzchni, itp

Sprawdzenie
  • Należy sprawdzić wzrokowo, czy po nałożeniu produktu na powierzchni nie widać żadnych otworów ani fragmentów niepokrytych produktem.
  • Po utwardzeniu się powłoki, należy raz jeszcze sprawdzić wzrokowo, czy nie pozostały żadne otwory, fragmenty niepokryte powłoką oraz czy nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych.
  • Należy sprawdzić grubość powłoki, szczególnie w punktach krytycznych.

Naprawy
Wszelkie fragmenty niepokryte powłoką i obszary pokryte zbyt cienką warstwą produktu powinny być powtórnie pokryte.
Należy poddać powierzchnię w danym miejscu delikatnej obróbce strumieniowo- ściernej, oczyścić ją i ponownie nałożyć produkt

Magazynowanie:
O ile na etykiecie nie ma innych wskazań, idealnym sposobem jego przechowywania będzie pozostawienie go w zamkniętych pojemnikach w chłodnym i suchym pomieszczeniu w temperaturze pomiędzy 8 °C a 21 °C. Optymalna temperatura magazynowania: +8 °C do +21 °C. Przechowywanie w temperaturze poniżej +8°C lub powyżej +28°C może nieodwracalnie zmienić własności produktu.
Resztek materiału nie należy umieszczać z powrotem w jego oryginalnym pojemniku, gdyż mogłoby dojść do zanieczyszczenia produktu.

Parametry:
  • Czas ustalania (400 g masa), ISO 9514, minuty: 20 do 40
  • Czas powlekania w 25 °C ISO 4587 godz : 24
  • Czas otwarcia, minuty : 20
  • Czas schnięcia powierzchni - ISO 1517 :
    - 5 °C, godz. : 50
    -15 °C, godz. : 3
    - 22 °C, godz. : 2,8
    - 35 °C, godz. : 1,8
    - 45 °C, godz. : 1,2
  • Twardość, ISO 868 (twardościomierz D) : 81
  • Wytrzymałość na ściskanie , ISO 604 N/mm² : 46

    Pełna informacja techniczna znajduje się w karcie technicznej produktu.
    Na życzenie naszych klientów dostarczamy m. in. atesty/certyfikaty: COA (Certyfikat Jakości), COC (Certyfikat Zgodności), COO (Certyfikat Pochodzenia Produktu).
  • Zapraszamy Państwa do zapoznana się z naszym Blogiem, znajdziecie tam Państwo wiele ciekawych oraz użytecznych artykułów wyjaśniających zasady prawidłowego działania oraz stosowania produktów z naszej oferty.

    Asortyment