Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
Jesteś tutaj: Elektronika / Lutowanie

Akcesoria i sprzęt do lutowania

Montaż powierzchniowy wykonuje się na dwa różne sposoby; z użyciem kleju lub z użyciem pasty lutowniczej. Pierwszy z tych procesów stosuje się gdy płyta zawiera elementy montowane w otworach ("przewlekane"). Elementy montowane w otworach są spajane z płytą poprzez lutowanie falowe.

Lutowanie a pasta lutownicza:

W procesie tym gorący, roztopiony lut jest osadzany pomiędzy "pinem" elementu a otworem. Elementy montowane powierzchniowo mogą być mocowane, w tym samym procesie lutowania falowego, jeśli są one przytwierdzone do powierzchni płyty w sposób uniemożliwiający ich odpadnięcie lub przesunięcie w procesie lutowania. Proces takiego mocowania (z użyciem kleju) jest krytyczny dla opisywanej technologii.

Rodzaje past lutowniczych

Oferowany jest szeroki wybór past lutowniczych. Dobrze jest posiadać wiedzę o podstawowych ich rodzajach. Pasty typu R produkowane są jedynie na bazie kalafonii i nie posiadają dodatkowych składników aktywizujących i zwiększających ich zdolności lutowniczo-rozpływowe. Pozostałości pasty mają w tym wypadku znaczenie tylko estetyczne. Nie wpływają one na obwody elektryczne (niezależnie od ich ilości). Mają one typowy bursztynowy kolor. Z powodów estetycznych lub w przypadku płyt powlekanych po montażu niektórzy użytkownicy oczyszczają je z pozostałości pasty. Pasty na bazie kalafonii wymagają mycia z użyciem rozpuszczalnika lub ciepłej wody z dodatkiem środków zmiękczających, ułatwiających rozpuszczenie kalafonii.

Akcesoria i kleje do elektroniki dzielimy na kategorię:

  • Kleje epoksydowe dwuskładnikowe,
  • Kleje SMD,
  • Silikony uszczelniające do elektroniki

    Dalsze informacje na temat produktów można uzyskać w lokalnym dziale technicznym: biuro@woronko-loctite.pl
  • Tryb wyświetlania: lista miniaturki

    Asortyment