Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
[zamknij]     



Prawdopodobnie każdy miał w przeszłości do czynienia z materiałem, który był „nie do sklejenia”. Dlaczego tak jest? Czy istnieją sposoby poprawienia adhezji? Czym kleić poliolefiny? Odpowiedź znajduje się w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

POLIETYLEN (PE) I POLIPROPYLEN (PP)
PE i PP to jedne z najpopularniejszych polimerów z grupy poliolefin. Ich monomery to odpowiednio etylen (CH2 = CH2) i propylen
(CH2 = CH – CH3). Polietylen i polipropylen charakteryzują się bardzo dobrą odpornością chemiczną i zadowalającymi parametrami mechanicznymi. Kompozyty na bazie PE i PP coraz częściej zastępują inne materiały konstrukcyjne (np. metale), obniżając ciężar konstrukcji i cenę. Ze względu na rosnącą popularność stale zwiększa się ilość zapytań naszych klientów dotyczących klejenia tych materiałów.

POLIOLEFINY – DLACZEGO SĄ TRUDNOSKLEJALNE?
Poliolefiny to grupa materiałów wybitnie trudnych do klejenia. Jest to spowodowane niską energią powierzchniową wynikającą z małej różnicy elektroujemności węgla i wodoru, które wchodzą w skład tej grupy polimerów. Niedostateczna różnica elektroujemności tych pierwiastków skutkuje wytworzeniem wiązań kowalencyjnych niespolaryzowanych - przez to powierzchnia poliolefin jest niepolarna, a co za tym idzie trudnosklejalna.

Istnieją jednak sposoby zwiększenia energii powierzchniowej poliolefin. W naszej ofercie dysponujemy na przykład produktem LOCTITE SF 770 – jest to specjalny podkład opracowany, by umożliwić klejenie nie tylko poliolefin, ale również trudnosklejalnych elastomerów jak np. silikon. Użycie tego podkładu powoduje na tyle znaczące zwiększenie adhezji klejów cyjanoakrylanowych LOCTITE (w szczególności LOCTITE 406) do poliolefin, że ich klejenie staje się możliwe. LOCTITE SF 770 jest przy tym bardzo łatwy w użyciu – po prostu nanosi się go na trudnosklejalną powierzchnię pędzelkiem lub natryskiem, pozostawia do odparowania i aplikuje klej.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem klejenia poliolefin jest zastosowanie hybrydy LOCTITE 4090 GY z podkładem LOCTITE SF 770. Jeśli są Państwo zainteresowani tematem klejów hybrydowych, które dzięki swojej dużej uniwersalności kleją substraty trudnosklejalne oraz mają szerokie zastosowanie w działach utrzymania ruchu i produkcji - proszę kliknąć tutaj.

CZY MOŻNA KLEIĆ POLIOLEFINY BEZ PODKŁADU?
Jeśli wymaga tego specyfika aplikacji, można zastosować LOCTITE AA 3038 – jest on wyjątkowy, ponieważ za jego pomocą można łączyć trudnosklejalne tworzywa takie jak np. polipropylen bez aktywowania powierzchni. Nie jest również wymagana obróbka za pomocą plazmy czy koronowania. Dodatkowo LOCTITE AA 3038 zawiera szklane cząsteczki o średnicy 0,25 mm, które ułatwiają kontrolę wielkości szczeliny pomiędzy łączonymi elementami. Z kolei tiksotropowa natura produktu zapobiega skapywaniu kleju podczas aplikacji.

Uwaga: zawsze należy pamiętać o wyczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni np. za pomocą LOCTITE SF 7063.

JAK W PROSTY SPOSÓB OCENIĆ ADHEZJĘ POWIERZCHNI TWORZYW SZTUCZNYCH?
Badaną powierzchnię w prosty sposób można sprawdzić „metodą kropli wody”, aby wstępnie ocenić jej przydatność do klejenia. Na niedostatecznie oczyszczonej powierzchni woda zachowa kulisty kształt, a na dobrze przygotowanej kropla rozpłynie się na powierzchni. Należy również wziąć pod uwagę stopień twardości wody, który wpływa na napięcie powierzchniowe. W tym celu warto zakupić wodę destylowaną.

ŁĄCZENIE POLIOLEFIN – OBRÓBKA CIEPLNA (SPAWANIE/ZGRZEWANIE) CZY KLEJENIE?
W wyniku łączenia substratów trudnosklejalnych za pomocą obróbki cieplnej takiej jak spawanie czy zgrzewanie, w materiałach powstają naprężenia wewnętrzne, które zmniejszają ich wytrzymałość mechaniczną. Klejenie gwarantuje równomierny rozkład naprężeń w spoinie – co wpływa korzystnie na właściwości mechaniczne połączenia. Łączenie materiałów przy pomocy klejenia nie powoduje żadnych zmian strukturalnych – własności substratów pozostają niezmienione, czego nie zagwarantuje obróbka cieplna.

Zgrzewanie lub spawanie poliolefin (PP, PE) daje lepszą wytrzymałość spoiny, ale nie zawsze jest możliwe. Wymaga specjalnego sprzętu i umożliwia łączenie tylko jednorodnych materiałów. A co jeżeli sprzętu nie ma lub z różnych względów nie można go użyć, albo połączyć musimy różne materiały? Wówczas metodą jest klejenie. Jednak w przypadku tworzyw trudnosklejalnych to nie takie proste.
My mamy na to sposób - zapraszamy do kontaktu: biuro@woronko-kleje.pl
Naszym klientom zapewniamy pełne wsparcie techniczne.

Wiktor Worońko

Asortyment