LOCTITE 243 - 50ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker)
Nr
IDH.1335863
Skojarzone produkty:
- LOCTITE 243 - 5ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1370555)
- LOCTITE SF 7063 - 400ml (produkt do czyszczenia i odtłuszczania tworzywa i metalu) (IDH.2385316)
- LOCTITE 243 - 250ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1342482)
- LOCTITE 243 - 10ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1918989)
- LOCTITE Pro Pump Handheld Dispenser (Ręczny dozownik do butelek 50ml i 250ml) (IDH.2564842)
LOCTITE 243 - 50ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker)
Skojarzone produkty:
- LOCTITE 243 - 5ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1370555)
- LOCTITE SF 7063 - 400ml (produkt do czyszczenia i odtłuszczania tworzywa i metalu) (IDH.2385316)
- LOCTITE 243 - 250ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1342482)
- LOCTITE 243 - 10ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1918989)
- LOCTITE Pro Pump Handheld Dispenser (Ręczny dozownik do butelek 50ml i 250ml) (IDH.2564842)
LOCTITE® 243 – Klej anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych - średnio demontowalny
| 1. Opis techniczny | |
|---|---|
| Technologia / Baza chemiczna | Akryl / Ester dimetakrylanu |
| Zastosowanie / Wytrzymałość | Zabezpieczanie połączeń gwintowych do rozmiaru M36 / Średnia wytrzymałość (demontaż przy użyciu standardowych narzędzi ręcznych) |
| Charakterystyka produktu | Produkt jednoskładnikowy – nie wymaga mieszania. Średnia lepkość, właściwości tiksotropowe (zmniejsza spływanie ciekłego produktu po nałożeniu na podłoże). Utwardzanie beztlenowe (anaerobowe) zachodzące po odcięciu kontaktu z powietrzem między ściśle przylegającymi powierzchniami metalowymi; utwardzanie wtórne z wykorzystaniem aktywatora. Zapobiega luzowaniu się połączeń i powstawaniu nieszczelności pod wpływem wstrząsów i wibracji. Zapewnia niezawodny proces polimeryzacji. Działa skutecznie nie tylko na metalach aktywnych (np. mosiądz, miedź), lecz również na podłożach pasywnych, takich jak stal nierdzewna czy powierzchnie galwaniczne i powlekane. Charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury oraz tolerancją na zaolejenia. Dopuszcza lekkie zanieczyszczenia powierzchni różnymi olejami, takimi jak ciecze obróbkowe, oleje smarowe, antykorozyjne i ochronne. Zabezpiecza antykorozyjnie połączenie. LOCTITE® 243 wyróżnia się na tle innych produktów do zabezpieczania gwintów o średniej wytrzymałości (LOCTITE® 2400, LOCTITE® 241, LOCTITE® 242, LOCTITE® 245, LOCTITE® 248) przede wszystkim wszechstronnością. Toleruje drobne zanieczyszczenia powierzchni olejami, dzięki czemu sprawdza się także na elementach, których nie da się dokładnie odtłuszczyć, a jego tiksotropowa konsystencja ogranicza spływanie produktu po nałożeniu. Niezawodnie utwardza się zarówno na metalach aktywnych, jak i pasywnych, a przy tym zachowuje wysoką odporność na temperaturę oraz na szeroki zakres płynów eksploatacyjnych. Jeśli połączenie wymaga innej siły zabezpieczenia, w naszej ofercie znajdziesz także kleje anaerobowe do gwintów o niskiej wytrzymałości, przeznaczone do połączeń wymagających łatwego demontażu, oraz kleje o wysokiej wytrzymałości, przeznaczone do połączeń trwałych, które demontuje się rzadko. |
| 2. Aplikacje i typowe branże | |
| Przeznaczenie przemysłowe | Przeznaczony do zabezpieczania i uszczelniania połączeń gwintowych wymagających demontażu za pomocą standardowych narzędzi ręcznych. Szczególnie polecany do zabezpieczania połączeń gwintowych w urządzeniach takich jak pompy, przekładnie, silniki oraz pojazdy. |
| Typowe obszary zastosowań | Przemysł maszynowy, budowa i serwis pomp, skrzyń biegów i przekładni, silników spalinowych i elektrycznych, motoryzacja, działy utrzymania ruchu (MRO) oraz instalacje mechaniczne poddawane wibracjom i obciążeniom dynamicznym. |
| Ograniczenia stosowania | Produkt ten nie jest zalecany do stosowania w instalacjach z czystym tlenem i/lub instalacjach bogatych w tlen oraz nie powinien być wybierany jako uszczelniacz do instalacji z chlorem i innymi silnymi materiałami utleniającymi. Produkt nie jest zwykle zalecany do stosowania na tworzywach sztucznych (szczególnie termoplastycznych, gdzie mogłoby dojść do pękania naprężeniowego tworzywa – zaleca się sprawdzenie kompatybilności). Wodne kąpiele myjące stosowane do czyszczenia powierzchni przed klejeniem mogą w niektórych przypadkach wpływać na utwardzanie i parametry kleju. |
| 3. Dozowanie | |
| Sposób dozowania | Produkt nadaje się do aplikacji bezpośrednio z butelki, przy użyciu ręcznego, montowanego na butelce dozownika perystaltycznego zaprojektowanego do powtarzalnej aplikacji manualnej bezpośrednio z butelek 50 ml i 250 ml lub montowanego na butelce ręcznego dozownika wykorzystującego technologię progresywnej pompy mimośrodowej do precyzyjnego dozowania objętościowego klejów anaerobowych LOCTITE w trybie kropli na żądanie (kompatybilnego z opakowaniami 50 ml i 250 ml) lub półautomatycznego sprzętu dozującego zapewniającego wysoce precyzyjne dawki. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego systemu dozującego – zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. |
| 4. Podstawowa instrukcja aplikacji i demontażu | |
| 1. Przygotowanie powierzchni: Aby uzyskać najlepsze rezultaty oraz odpowiednią adhezję, należy umyć wszystkie powierzchnie środkiem czyszczącym/odtłuszczającym, takim jak LOCTITE® SF 7063, i pozostawić do wyschnięcia. Przed użyciem produkt należy dokładnie wstrząsnąć. 2. Aktywacja (opcjonalnie): W razie potrzeby aktywacji (przyspieszenia i poprawy zdolności utwardzania się w szczelinie) kleju należy nanieść odpowiedni aktywator, np. LOCTITE® SF 7471 lub LOCTITE® SF 7649 i pozostawić do odparowania. Warto przeanalizować kartę techniczną i wykres, jak zmienia się wytrzymałość połączenia po zastosowaniu aktywatora. 3. Zasada aplikacji z dyszy: Aby zapobiec zatykaniu się produktu w dyszy, podczas nakładania nie dotykać końcówką metalowych powierzchni. 4. Dozowanie produktu do montażu: • Otwory przelotowe: Nanieść kilka kropel produktu na śrubę w strefie zazębienia z nakrętką. • Otwory nieprzelotowe: Nanieść kilka kropel produktu na dolną jedną trzecią gwintu wewnętrznego w otworze nieprzelotowym lub na dno otworu. • Aplikacje uszczelniające: Nanieść wstęgę kleju 360° na początkowe zwoje gwintu zewnętrznego, pozostawiając pierwszy zwój wolny. Wcisnąć materiał w zwoje gwintu, aby dokładnie wypełnić szczeliny. W przypadku większych gwintów i luzów odpowiednio dostosować ilość produktu i nanieść wstęgę 360° również na gwint wewnętrzny. 5. Montaż: Zmontować i dokręcić zgodnie z wymaganiami technicznymi połączenia. W razie potrzeby usunąć nadmiar nieutwardzonego kleju zmywaczem LOCTITE® SF 7063. 6. Demontaż i usuwanie pozostałości: Demontować za pomocą standardowych narzędzi ręcznych. W rzadkich przypadkach, gdy użycie narzędzi ręcznych jest utrudnione ze względu na znaczną długość złącza gwintowego, zastosować miejscowe podgrzanie nakrętki lub śruby do temperatury około +250°C i demontować na gorąco. Utwardzony produkt można usunąć za pomocą LOCTITE® SF 7200. | |
| 5. Szybkość utwardzania | |
| Jak czytać wartości procentowe: wartości w tej sekcji podano jako procent pełnej wytrzymałości połączenia na stali (zgodnie z wykresami w karcie technicznej TDS). 100% oznacza wytrzymałość, jaką połączenie osiąga po pełnym utwardzeniu na elementach stalowych. Przykładowo „~45% po 30 min” oznacza, że po 30 minutach połączenie ma ok. 45% tej wytrzymałości, a plateau na poziomie ok. 60% oznacza, że na danym podłożu połączenie nie przekracza ok. 60% wytrzymałości uzyskiwanej na stali. | |
| Szybkość utwardzania vs. podłoże (ISO 10964, M10, 23°C) | Szybkość utwardzania zależy od podłoża. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • Stal: początek reakcji po ok. 10 min; ~50% pełnej wytrzymałości po ok. 1,5 h; ~85% po 3 h; 100% po ok. 24 h–72 h. • Mosiądz: bardzo szybki początek reakcji (<5 min, ~20% po 5 min); ~55% po 20 min; plateau na poziomie ok. 60% po 1 h–72 h. • Stal nierdzewna: początek reakcji po ok. 10 min; ~25% po 1 h; ~45% po 3 h; plateau ok. 50% po 24 h–72 h. • Organiczne powłoki cynkowe bezchromowe (Cr free, Zinc organic): początek po ok. 30 min; ~50% po ok. 4 h; osiąga plateau ~80% po ok. 24 h–72 h. • Stal pasywowana dwuchromianem cynku: początek reakcji po ok. 30 min; ~25% po 2 h; ~50% po ok. 6 h; osiąga ~55% po 24 h–72 h. |
| Szybkość utwardzania vs. szczelina (ISO 10123, 23°C) | Szybkość utwardzania zależy od wielkości szczeliny złącza (badanie na sworzniach i tulejach stalowych). 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • Szczelina 0,05 mm: początek po 10 min; ~50% po 1 h; ~85% po 3 h; 100% po 24 h–72 h. • Szczelina 0,15 mm: początek po ok. 20 min; ~50% po 2 h; ~75% po 6 h; plateau ok. 82% po 24 h–72 h. • Szczelina 0,25 mm: początek po ok. 30 min; ~50% po 3 h; ~70% po 6 h; plateau ok. 79% po 24 h–72 h. |
| Szybkość utwardzania vs. temperatura (stal M10, ISO 10964) | Szybkość utwardzania zależy od temperatury. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • W temperaturze +40°C: początek po 5–10 min, ~50% po 40 min, ~100% po 3 h, docelowo ~110% wytrzymałości w stosunku do normy w 23°C. • W temperaturze +22°C: początek po ok. 10 min, ~50% po ok. 1,5 h, 100% po 24 h. • W temperaturze +5°C: początek po ok. 20 min, ~50% po 2,5 h, plateau na poziomie ok. 90% po 24 h–72 h. |
| Szybkość utwardzania vs. aktywator (dwuchromian cynku M10, ISO 10964, 23°C) | W przypadku zbyt wolnego utwardzania lub dużych szczelin zastosowanie aktywatora przyspiesza proces. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • Aktywator LOCTITE® 7088: bardzo szybki start (~25% po 1 min, ~40% po 10 min); stabilne plateau ~50% osiągane już po ok. 1 h. • Aktywator LOCTITE® 7091: początek ~20% po 1 min; ~40% po 30 min; plateau na poziomie ok. 50% po 2 h–3 h. • Aktywator LOCTITE® SF 7649: powolny, stały przyrost: początek ~18% po 1 min, ~25% po 1 h, osiąga ok. 35% po 72 h. • Aktywator LOCTITE® SF 7471: początek po ok. 30 min, stromy przyrost (~30% po 2 h); osiąga ~50% po 6 h i ok. 53% po 72 h. • Bez aktywatora: początek po ok. 30 min; ~25% po 2 h; osiąga ~54% po 24 h–72 h. |
| Fluorescencja | Dodatnia w świetle ultrafioletowym (UV) |
| 6. Właściwości kleju | |
| Właściwości materiału nieutwardzonego (25°C) | |
| Wygląd (postać nieutwardzona) | Niebieska ciecz |
| Ciężar właściwy w 25°C | 1,08 |
| Lepkość, Brookfield – RVT (25°C, wrzeciono 3, 20 obr./min) | 1 300 do 3 000 mPa·s (cP) |
| Lepkość, Stożek i Płytka w 25°C (stożek 35/2° przy szybkości ścinania 129 s-1) | 350 mPa·s (cP) |
| Temperatura zapłonu | Patrz Karta Charakterystyki (SDS) |
| Właściwości fizyczne materiału utwardzonego (utwardzanie 24 h w 23°C) | |
| Temperatura zeszklenia (Tg), ISO 11359-2 | 100°C |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej, ISO 11359-2 | Poniżej Tg: 80 × 10-6 K-1 | Powyżej Tg: 90 × 10-6 K-1 |
| Współczynnik przewodzenia ciepła, ISO 8302 | 0,1 W/(m·K) |
| Ciepło właściwe | 0,3 kJ/(kg·K) |
| Właściwości wytrzymałościowe złączy – ISO 10964 (utwardzanie 24 h w 23°C) | |
| Moment zrywający (Breakaway torque), ISO 10964, bez wstępnego dociągnięcia | • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M10: 22 N·m (200 lb·in) • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M6: 3 N·m (26 lb·in) • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M16: 50 N·m (440 lb·in) • Śruby i nakrętki stalowe 3/8 × 16: 12 N·m (110 lb·in) |
| Moment resztkowy przy 180° (Prevail torque @ 180°), ISO 10964, bez wstępnego dociągnięcia | • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M10: 9 N·m (80 lb·in) • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M6: 1 N·m (9 lb·in) • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M16: 20 N·m (180 lb·in) • Śruby i nakrętki stalowe 3/8 × 16: 8 N·m (70 lb·in) |
| Moment odkręcania (Breakloose torque), ISO 10964, dociągnięcie wstępne 5 N·m | • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M10: 22 N·m (200 lb·in) • Śruby i nakrętki stalowe 3/8 × 16: 15 N·m (130 lb·in) |
| Moment resztkowy przy 180° (Prevail torque @ 180°), ISO 10964, dociągnięcie wstępne 5 N·m | • Śruby oksydowane na czarno i nakrętki ze stali miękkiej M10: 9 N·m (80 lb·in) • Śruby i nakrętki stalowe 3/8 × 16: 6 N·m (50 lb·in) |
| Wytrzymałość na ścinanie (Compressive Shear Strength), ISO 10123 | Sworznie i tuleje stalowe (utwardzanie 24 h w 23°C): >7,6 N/mm2 (>1 100 psi) |
| Moment odkręcania (Breakloose torque) po 1 tygodniu w 23°C (dociągnięcie wstępne 5 N·m, ISO 10964) | • Śruby i nakrętki M10 fosforanowane cynkowo: 30 N·m (270 lb·in) • Śruby i nakrętki M10 ze stali nierdzewnej: 14 N·m (120 lb·in) |
| Odporność termiczna i środowiskowa | |
| Wytrzymałość na gorąco (Hot Strength) – badanie w zadanej temperaturze | Badanie na śrubach i nakrętkach M10 fosforanowanych cynkowo (% wytrzymałości w 23°C, po 1 tygodniu utwardzania, moment odkręcania po dociągnięciu wstępnym 5 N·m): ok. 107% w 0°C; 100% w 23°C; ok. 86% w 100°C; ok. 75% w 150°C; ok. 64% w 200°C. Punkt odniesienia: wytrzymałość mierzona jest w danej temperaturze, gdy połączenie jest jeszcze gorące, i podawana jako procent wytrzymałości tego samego połączenia badanego w 23°C (100% = wytrzymałość w 23°C). |
| Wytrzymałość w niskich temperaturach (Cold Strength) | Produkt był testowany w temperaturze -75°C (-100°F). Może zachowywać skuteczność poniżej tej temperatury, jednak nie prowadzono dalszych badań w tym zakresie. |
| Starzenie cieplne (Heat Aging) – badanie w 23°C po ekspozycji | Starzenie w podanej temperaturze, badanie w 23°C (śruby i nakrętki M10 ze stali nierdzewnej, ISO 10964, moment odkręcania po dociągnięciu wstępnym 5 N·m, % wytrzymałości początkowej w 23°C): • W temperaturze 100°C: wzrost i stabilizacja do ok. 135% po 5 000 h (efekt dotwardzania termicznego) • W temperaturze 120°C: wzrost do ok. 130% po 1 000 h i zachowanie ok. 130% po 5 000 h • W temperaturze 150°C: zachowanie ok. 90% po 5 000 h • W temperaturze 180°C: spadek do ok. 30% po 5 000 h • W temperaturze 200°C: spadek do ok. 38% po 5 000 h Punkt odniesienia: po ochłodzeniu połączenie badane jest w 23°C, a wynik podawany jako procent wytrzymałości początkowej, czyli wytrzymałości połączenia przed starzeniem (100% = wytrzymałość początkowa w 23°C). |
| Starzenie cieplne badane w temperaturze starzenia (Heat Aging / Hot Strength) | Starzenie w podanych warunkach i badanie w danej temperaturze (śruby i nakrętki M10 ze stali nierdzewnej, ISO 10964, % wytrzymałości początkowej w 23°C po 5 000 h ekspozycji): • W temperaturze 100°C: ok. 100% • W temperaturze 120°C: ok. 92% • W temperaturze 150°C: zachowanie ok. 54% • W temperaturze 180°C: zachowanie ok. 23% • W temperaturze 200°C: zachowanie ok. 28% Punkt odniesienia: 100% = wytrzymałość początkowa połączenia w 23°C, przed starzeniem; wynik mierzony jest w temperaturze starzenia, gdy połączenie jest jeszcze gorące. |
| Odporność chemiczna na rozpuszczalniki i płyny (starzenie w podanych warunkach, badanie w 23°C) | |
| Jak czytać wartości procentowe: połączenia po utwardzeniu zanurzano w danym medium na podany czas, a następnie badano w 23°C. 100% oznacza wytrzymałość początkową połączenia przed kontaktem z medium. Przykładowo „90% po 1 000 h” oznacza, że po 1000 godzinach w danym medium połączenie zachowuje 90% swojej wytrzymałości początkowej. | |
| Olej silnikowy (starzenie w 125°C) | 110% po 500 h | 115% po 1 000 h | 115% po 5 000 h |
| Benzyna bezołowiowa (starzenie w 23°C) | 100% po 500 h | 95% po 1 000 h | 100% po 5 000 h |
| Płyn hamulcowy (starzenie w 23°C) | 105% po 500 h | 110% po 1 000 h | 125% po 5 000 h |
| Woda z glikolem 50/50 (starzenie w 87°C) | 120% po 500 h | 125% po 1 000 h | 130% po 5 000 h |
| Aceton (starzenie w 23°C) | 85% po 500 h | 85% po 1 000 h | 80% po 5 000 h |
| Etanol (starzenie w 23°C) | 95% po 500 h | 90% po 1 000 h | 90% po 5 000 h |
| Paliwo bioetanolowe E85 (starzenie w 23°C) | 95% po 500 h | 100% po 1 000 h | 95% po 5 000 h |
| Biodiesel B100 (starzenie w 23°C) | 110% po 500 h | 110% po 1 000 h | 125% po 5 000 h |
| DEF / AdBlue® (starzenie w 23°C) | 61% po 500 h | 59% po 1 000 h | 70% po 5 000 h |
| Wodorotlenek sodu 20% (starzenie w 23°C) | 105% po 500 h | 105% po 1 000 h | 95% po 5 000 h |
| Kwas fosforowy 10% (starzenie w 23°C) | 110% po 500 h | 105% po 1 000 h | 110% po 5 000 h |
| 7. Magazynowanie | |
| Warunki magazynowania | Przechowywać produkt w nieotwieranym pojemniku w suchym miejscu. Optymalne warunki magazynowania: od 8°C do 21°C. Przechowywanie w temperaturze poniżej 8°C lub powyżej 28°C może niekorzystnie wpłynąć na właściwości produktu. |
| 8. Atesty, certyfikaty i dokumentacja | |
| Specyfikacja i kontrola jakości | Produkt objęty jest świadectwami jakości (Certificate of Analysis – CoA) – dla każdej partii dostępne są raporty z badań wskazanych parametrów. |
| Dokumentacja | Karty Techniczne (TDS), Karty Charakterystyki (SDS), Atesty Jakościowe partii (CoA), pozostałe atesty, certyfikaty, dokumenty oraz dodatkowe informacje techniczne udostępniane są na zapytanie za pośrednictwem woronko-kleje.pl |
LOCTITE® 243 – Anaerobic Medium Strength Threadlocker
| 1. Product Description | |
|---|---|
| Technology / Chemical Type | Acrylic / Dimethacrylate ester |
| Application / Strength | Threadlocking to M36 / Medium strength (removable with standard hand tools) |
| Product Characteristics | One component – requires no mixing. Medium viscosity, thixotropic nature (reduces liquid product migration after application to substrate). Anaerobic cure when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces; secondary cure via activator. Prevents loosening and leakage from shock and vibration. Provides robust curing performance. It not only works on active metals (e.g. brass, copper) but also on passive substrates such as stainless steel and plated surfaces. Offers high temperature performance and oil tolerance. Tolerates minor surface contaminations from various oils, such as cutting, lubrication, anti-corrosion, and protection fluids. Protects the connection against corrosion. LOCTITE® 243 stands out among medium strength threadlockers (LOCTITE® 2400, LOCTITE® 241, LOCTITE® 242, LOCTITE® 245, LOCTITE® 248) primarily for its versatility. It tolerates minor surface contamination from oils, so it also performs on parts that cannot be thoroughly degreased, while its thixotropic consistency reduces product migration after application. It cures reliably on both active and passive metals and offers high resistance to temperature and to a wide range of operating fluids. If your joint requires a different locking strength, our range also includes low strength anaerobic threadlockers for joints that need easy disassembly, and high strength threadlockers for permanent joints that are rarely disassembled. |
| 2. Applications & Typical Industries | |
| Industrial Intended Use | Designed for the locking and sealing of threaded fasteners which require normal disassembly with standard hand tools. Particularly suited for locking threaded fasteners of various equipment such as pumps, gearboxes, motors, and vehicles. |
| Typical Equipment Areas | Machinery manufacturing, pump assemblies, gearboxes and transmissions, electric motors and combustion engines, automotive engineering, maintenance, repair, and overhaul (MRO), and mechanical assemblies subjected to vibration and dynamic loads. |
| Usage Restrictions | This product is not recommended for use in pure oxygen and/or oxygen-rich systems and should not be selected as a sealant for chlorine or other strong oxidizing materials. This product is not normally recommended for use on plastics (particularly thermoplastic materials where stress cracking of the plastic could result – users are recommended to confirm compatibility). Where aqueous washing systems are used to clean surfaces before bonding, check compatibility of the washing solution with the adhesive to ensure cure performance is not impaired. |
| 3. Dispensing | |
| Dispensing Methods | The product is suitable for direct application from the bottle, using a handheld, bottle-mounted peristaltic dispenser engineered for repeatable manual application directly from 50 ml and 250 ml bottles, a bottle-mounted handheld dispenser utilizing progressive cavity pump technology to provide drop-on-demand volumetric dispensing of LOCTITE anaerobics (compatible with 50 ml and 250 ml packages), or semi-automatic dispensing equipment delivering high-precision shots. We would be happy to help you select the right dispensing system – please feel free to contact our team. |
| 4. Basic Application and Disassembly Instructions | |
| 1. Surface Preparation: To ensure optimal performance and proper adhesion, clean all surfaces with a cleaner/degreaser, such as LOCTITE® SF 7063, and allow to dry. Shake the product thoroughly before use. 2. Activation (Optional): If activation (accelerating cure speed and improving gap-curing capability) is required, apply a suitable activator, such as LOCTITE® SF 7471 or LOCTITE® SF 7649, and allow it to evaporate. It is advisable to review the technical data sheet and the chart showing how the bond strength changes after activator application. 3. Dispensing Caution: To prevent the product from clogging in the nozzle, do not allow the dispensing tip to touch metal surfaces during application. 4. Product Application for Assembly: • Thru Holes: Apply several drops of the product onto the bolt at the nut engagement area. • Blind Holes: Apply several drops of the product to the lower third of the internal threads in the blind hole, or the bottom of the blind hole. • Sealing Applications: Apply a 360° bead of product to the leading threads of the male fitting, leaving the first thread free. Force the material into the threads to thoroughly fill the voids. For larger threads and voids, adjust product volume accordingly and apply a 360° bead of product on the female threads as well. 5. Assembly: Assemble components and tighten as required. Where necessary, clean excess uncured adhesive with LOCTITE® SF 7063. 6. Disassembly & Clean-up: Disassemble using standard hand tools. In rare instances where hand tools do not work because of excessive engagement length, apply localized heat, approximately +250°C, to nut or bolt and disassemble while hot. Cured product can be removed using LOCTITE® SF 7200. | |
| 5. Cure Speed | |
| How to read the percentages: values in this section are given as a percentage of the full strength of the joint on steel (as shown in the charts of the Technical Data Sheet). 100% is the strength the joint reaches after full cure on steel components. For example, “~45% at 30 min” means that after 30 minutes the joint has approx. 45% of that strength, while a plateau at approx. 60% means that on the given substrate the joint does not exceed approx. 60% of the strength achieved on steel. | |
| Cure Speed vs. Substrate (ISO 10964, M10, 23°C) | The rate of cure will depend on the substrate used. 100% = full strength of the joint on steel: • Steel: onset at approx. 10 min; ~50% full strength at approx. 1.5 h; ~85% at 3 h; reaches 100% full strength in 24 h–72 h. • Brass: rapid initial onset (<5 min, ~20% at 5 min); ~55% at 20 min; plateaus at ~60% from 1 h to 72 h. • Stainless Steel: onset after approx. 10 min; ~25% at 1 h; ~45% at 3 h; plateaus at ~50% from 24 h to 72 h. • Cr-free, Zinc organic coatings: onset after approx. 30 min; ~50% at 4 h; reaches ~80% plateau within 24 h–72 h. • Zinc Dichromate: onset after approx. 30 min; reaches ~25% at 2 h; ~50% at 6 h; reaches ~55% after 24 h–72 h. |
| Cure Speed vs. Bond Gap (ISO 10123, 23°C) | The rate of cure will depend on the bondline gap (tested on steel pins and collars). 100% = full strength of the joint on steel: • Gap 0.05 mm: onset at 10 min; ~50% at 1 h; ~85% at 3 h; 100% at 24 h–72 h. • Gap 0.15 mm: onset after approx. 20 min; ~50% at 2 h; ~75% at 6 h; plateaus at ~82% after 24 h–72 h. • Gap 0.25 mm: onset after approx. 30 min; ~50% at 3 h; ~70% at 6 h; plateaus at ~79% after 24 h–72 h. |
| Cure Speed vs. Temperature (M10 Steel, ISO 10964) | The rate of cure will depend on ambient and component temperature. 100% = full strength of the joint on steel: • At +40°C: rapid cure onset at 5–10 min, ~50% in 40 min, ~100% in 3 h, reaching ~110% final strength relative to 23°C baseline. • At +22°C: onset after approx. 10 min, ~50% at approx. 1.5 h, 100% full cure within 24 h. • At +5°C: onset after approx. 20 min, ~50% at 2.5 h, plateaus at ~90% after 24 h–72 h. |
| Cure Speed vs. Activator (M10 Zinc Dichromate, ISO 10964, 23°C) | Where cure speed is unacceptably long, or large gaps are present, applying an activator improves cure speed. 100% = full strength of the joint on steel: • Activator LOCTITE® 7088: rapid initial onset (~25% at 1 min, ~40% at 10 min); plateaus at ~50% within 1 h. • Activator LOCTITE® 7091: initial onset ~20% at 1 min; ~40% at 30 min; reaches ~50% plateau after 2 h–3 h. • Activator LOCTITE® SF 7649: slow, steady increase: ~18% at 1 min, ~25% at 1 h, reaching ~35% after 72 h. • Activator LOCTITE® SF 7471: onset after approx. 30 min, rapid increase (~30% at 2 h); reaches ~50% at 6 h and ~53% at 72 h. • No Activator: onset after approx. 30 min; ~25% at 2 h; reaches ~54% after 24 h–72 h. |
| Fluorescence | Positive under UV light |
| 6. Adhesive Properties | |
| Uncured Material Properties (@ 25°C) | |
| Appearance (uncured) | Blue liquid |
| Specific Gravity @ 25°C | 1.08 |
| Viscosity, Brookfield – RVT (25°C, Spindle 3, 20 rpm) | 1,300 to 3,000 mPa·s (cP) |
| Viscosity, Cone & Plate @ 25°C (Cone 35/2° @ shear rate 129 s-1) | 350 mPa·s (cP) |
| Flash Point | See Safety Data Sheet (SDS) |
| Cured Material Physical Properties (Cured 24 h @ 23°C) | |
| Glass Transition Temperature (Tg), ISO 11359-2 | 100°C |
| Coefficient of Thermal Expansion, ISO 11359-2 | Below Tg: 80 × 10-6 K-1 | Above Tg: 90 × 10-6 K-1 |
| Coefficient of Thermal Conductivity, ISO 8302 | 0.1 W/(m·K) |
| Specific Heat | 0.3 kJ/(kg·K) |
| Adhesive Performance – ISO 10964 (Cured 24 h @ 23°C) | |
| Breakaway Torque, ISO 10964, Unseated | • M10 black oxide bolts and mild steel nuts: 22 N·m (200 lb·in) • M6 black oxide bolts and mild steel nuts: 3 N·m (26 lb·in) • M16 black oxide bolts and mild steel nuts: 50 N·m (440 lb·in) • 3/8 × 16 steel nuts and bolts: 12 N·m (110 lb·in) |
| Prevailing Torque @ 180°, ISO 10964, Unseated | • M10 black oxide bolts and mild steel nuts: 9 N·m (80 lb·in) • M6 black oxide bolts and mild steel nuts: 1 N·m (9 lb·in) • M16 black oxide bolts and mild steel nuts: 20 N·m (180 lb·in) • 3/8 × 16 steel nuts and bolts: 8 N·m (70 lb·in) |
| Breakloose Torque, ISO 10964, Pre-torqued to 5 N·m | • M10 black oxide bolts and mild steel nuts: 22 N·m (200 lb·in) • 3/8 × 16 steel nuts and bolts: 15 N·m (130 lb·in) |
| Prevailing Torque @ 180°, ISO 10964, Pre-torqued to 5 N·m | • M10 black oxide bolts and mild steel nuts: 9 N·m (80 lb·in) • 3/8 × 16 steel nuts and bolts: 6 N·m (50 lb·in) |
| Compressive Shear Strength, ISO 10123 | Steel pins and collars (cured 24 h @ 23°C): >7.6 N/mm2 (>1,100 psi) |
| Breakloose Torque after 1 week @ 23°C (Pre-torqued to 5 N·m, ISO 10964) | • M10 zinc phosphate nuts and bolts: 30 N·m (270 lb·in) • M10 stainless steel bolts and nuts: 14 N·m (120 lb·in) |
| Thermal & Environmental Resistance | |
| Hot Strength – tested at operational temperature | Tested on M10 zinc phosphate bolts and nuts (% strength @ 23°C, cured 1 week, Breakloose torque pre-torqued to 5 N·m): approx. 107% @ 0°C; 100% @ 23°C; ~86% @ 100°C; ~75% @ 150°C; ~64% @ 200°C. Reference point: strength is measured at the given temperature, while the joint is still hot, and expressed as a percentage of the strength of the same joint tested at 23°C (100% = strength at 23°C). |
| Cold Strength | This product has been tested to -75°C (-100°F). The product may work below this temperature, but has not been tested. |
| Heat Aging – tested @ 23°C after thermal exposure | Aged at temperature indicated and tested @ 23°C (M10 stainless steel nuts and bolts, ISO 10964, Breakloose torque pre-torqued to 5 N·m, % initial strength @ 23°C): • Aged @ 100°C: increases and plateaus at ~135% retention @ 5,000 h (thermal post-curing effect) • Aged @ 120°C: increases to ~130% @ 1,000 h and retains ~130% @ 5,000 h • Aged @ 150°C: ~90% retention @ 5,000 h • Aged @ 180°C: ~30% retention @ 5,000 h • Aged @ 200°C: ~38% retention @ 5,000 h Reference point: after cooling, the joint is tested at 23°C and the result is expressed as a percentage of its initial strength, i.e. the strength of the joint before aging (100% = initial strength at 23°C). |
| Heat Aging / Hot Strength (aged under conditions indicated & tested at temperature) | M10 stainless steel nuts and bolts, ISO 10964 (% initial strength @ 23°C after 5,000 h exposure): • @ 100°C: ~100% • @ 120°C: ~92% • @ 150°C: ~54% • @ 180°C: ~23% • @ 200°C: ~28% Reference point: 100% = initial strength of the joint at 23°C, before aging; the result is measured at the aging temperature, while the joint is still hot. |
| Chemical / Solvent Resistance (aged under conditions indicated & tested @ 23°C) | |
| How to read the percentages: cured joints were immersed in the given medium for the stated time and then tested at 23°C. 100% is the initial strength of the joint before contact with the medium. For example, “90% @ 1,000 h” means that after 1,000 hours in the given medium the joint retains 90% of its initial strength. | |
| Motor oil (Aged @ 125°C) | 110% @ 500 h | 115% @ 1,000 h | 115% @ 5,000 h |
| Unleaded gasoline (Aged @ 23°C) | 100% @ 500 h | 95% @ 1,000 h | 100% @ 5,000 h |
| Brake fluid (Aged @ 23°C) | 105% @ 500 h | 110% @ 1,000 h | 125% @ 5,000 h |
| Water/glycol 50/50 (Aged @ 87°C) | 120% @ 500 h | 125% @ 1,000 h | 130% @ 5,000 h |
| Acetone (Aged @ 23°C) | 85% @ 500 h | 85% @ 1,000 h | 80% @ 5,000 h |
| Ethanol (Aged @ 23°C) | 95% @ 500 h | 90% @ 1,000 h | 90% @ 5,000 h |
| E85 Ethanol fuel (Aged @ 23°C) | 95% @ 500 h | 100% @ 1,000 h | 95% @ 5,000 h |
| Biodiesel B100 (Aged @ 23°C) | 110% @ 500 h | 110% @ 1,000 h | 125% @ 5,000 h |
| DEF (AdBlue®) (Aged @ 23°C) | 61% @ 500 h | 59% @ 1,000 h | 70% @ 5,000 h |
| Sodium hydroxide 20% (Aged @ 23°C) | 105% @ 500 h | 105% @ 1,000 h | 95% @ 5,000 h |
| Phosphoric acid 10% (Aged @ 23°C) | 110% @ 500 h | 105% @ 1,000 h | 110% @ 5,000 h |
| 7. Storage | |
| Storage Conditions | Store product in the unopened container in a dry location. Optimal storage: 8°C to 21°C. Storage below 8°C or greater than 28°C can adversely affect product properties. |
| 8. Certificates, Approvals & Documentation | |
| Specification & Quality Control | The product is covered by the Certificates of Analysis (CoA) – test reports for each batch are available for the indicated properties. |
| Documentation | Technical Data Sheets (TDS), Safety Data Sheets (SDS), Certificates of Analysis (CoA), other certificates, approvals, documents and additional technical information are available upon request via woronko-kleje.pl |
