LOCTITE 241 - 50ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, nieprzejrzysty niebieski / anaerobic, opaque blue, medium strength threadlocker)
Nr
IDH.1517231
LOCTITE® 241 – Klej anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych - średnio demontowalny
| 1. Opis techniczny | |
|---|---|
| Technologia / Baza chemiczna | Akryl / Ester metakrylanu |
| Zastosowanie / Wytrzymałość | Zabezpieczanie połączeń gwintowych do M12 / Średnia wytrzymałość (demontaż przy użyciu standardowych narzędzi ręcznych) |
| Charakterystyka produktu | Produkt jednoskładnikowy – nie wymaga mieszania. Utwardzanie beztlenowe (anaerobowe) zachodzące po odcięciu kontaktu z powietrzem między ściśle przylegającymi powierzchniami metalowymi; utwardzanie wtórne z wykorzystaniem aktywatora. Zapobiega luzowaniu się połączeń i powstawaniu nieszczelności pod wpływem wstrząsów i wibracji. Zabezpiecza antykorozyjnie połączenie. Działa skutecznie na metalach aktywnych oraz jest szczególnie przydatny do podłoży mniej aktywnych i pasywnych, takich jak stal nierdzewna, powłoki cynkowo-płatkowe (zinc-flake) oraz powierzchnie ocynkowane galwanicznie, gdzie wymagany jest demontaż narzędziami ręcznymi podczas prac serwisowych. LOCTITE® 241 wyróżnia się na tle innych produktów do zabezpieczania gwintów o średniej wytrzymałości (LOCTITE® 2400, LOCTITE® 242, LOCTITE® 243, LOCTITE® 245, LOCTITE® 248) przede wszystkim najniższą lepkością w tej grupie. To rzadki, płynny produkt, który dobrze wnika w drobne zwoje i sprawdza się szczególnie przy małych połączeniach gwintowych, do M12. Wyróżnia go również korzystna współpraca z aktywatorem: na podłożach pasywnych aktywator nie tylko przyspiesza utwardzanie, ale także podnosi końcową wytrzymałość połączenia. Jeśli połączenie wymaga innej siły zabezpieczenia, w naszej ofercie znajdziesz także kleje anaerobowe do gwintów o niskiej wytrzymałości, przeznaczone do połączeń wymagających łatwego demontażu, oraz kleje o wysokiej wytrzymałości, przeznaczone do połączeń trwałych, które demontuje się rzadko. |
| 2. Aplikacje i typowe branże | |
| Przeznaczenie przemysłowe | Przeznaczony do zabezpieczania i uszczelniania połączeń gwintowych wymagających normalnego demontażu za pomocą standardowych narzędzi ręcznych. |
| Typowe obszary zastosowań | Mechanika precyzyjna, aparatura pomiarowa, optyka, elektrotechnika i elektronika, przemysł maszynowy, motoryzacja, działy utrzymania ruchu (MRO) oraz montaż drobnych elementów złącznych na podłożach ze stali nierdzewnej i powierzchniach powlekanych. |
| Ograniczenia stosowania | Produkt ten nie jest zalecany do stosowania w instalacjach z czystym tlenem i/lub instalacjach bogatych w tlen oraz nie powinien być wybierany jako uszczelniacz do instalacji z chlorem i innymi silnymi materiałami utleniającymi. Produkt nie jest zwykle zalecany do stosowania na tworzywach sztucznych (szczególnie termoplastycznych, gdzie mogłoby dojść do pękania naprężeniowego tworzywa). Wodne kąpiele myjące stosowane do czyszczenia powierzchni przed klejeniem mogą w niektórych przypadkach wpływać na utwardzanie i parametry kleju. |
| 3. Dozowanie | |
| Sposób dozowania | Produkt nadaje się do aplikacji bezpośrednio z butelki, przy użyciu ręcznego, montowanego na butelce dozownika perystaltycznego zaprojektowanego do powtarzalnej aplikacji manualnej bezpośrednio z butelek 50 ml i 250 ml lub montowanego na butelce ręcznego dozownika wykorzystującego technologię progresywnej pompy mimośrodowej do precyzyjnego dozowania objętościowego klejów anaerobowych LOCTITE w trybie kropli na żądanie (kompatybilnego z opakowaniami 50 ml i 250 ml) lub półautomatycznego sprzętu dozującego zapewniającego wysoce precyzyjne dawki. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego systemu dozującego – zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. |
| 4. Podstawowa instrukcja aplikacji i demontażu | |
| 1. Przygotowanie powierzchni: Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy oczyścić wszystkie powierzchnie środkiem czyszczącym/odtłuszczającym, takim jak LOCTITE® SF 7063, i pozostawić do wyschnięcia. Przed użyciem produkt należy dokładnie wstrząsnąć. 2. Aktywacja (opcjonalnie): W razie potrzeby aktywacji (przyspieszenia i poprawy zdolności utwardzania się w szczelinie) kleju należy nanieść odpowiedni aktywator, np. LOCTITE® SF 7471 lub LOCTITE® SF 7649 i pozostawić do odparowania. Warto przeanalizować kartę techniczną i wykres, jak zmienia się wytrzymałość połączenia po zastosowaniu aktywatora. 3. Zasada aplikacji z dyszy: Aby zapobiec zatykaniu się produktu w dyszy, podczas nakładania nie dotykać końcówką metalowych powierzchni. 4. Dozowanie produktu do montażu: • Otwory przelotowe: Nanieść kilka kropel produktu na śrubę w strefie zazębienia z nakrętką. • Otwory nieprzelotowe: Nanieść kilka kropel produktu na dolną jedną trzecią gwintu wewnętrznego w otworze nieprzelotowym lub na dno otworu. • Aplikacje uszczelniające: Nanieść wstęgę kleju 360° na początkowe zwoje gwintu zewnętrznego, pozostawiając pierwszy zwój wolny. Wprowadzić klej w zwoje gwintu, aby dokładnie wypełnić szczeliny. W przypadku większych gwintów i luzów odpowiednio dostosować ilość produktu i nanieść wstęgę 360° również na gwint wewnętrzny. 5. Montaż: Zmontować i dokręcić zgodnie z wymaganiami technicznymi połączenia. W razie potrzeby usunąć nadmiar nieutwardzonego kleju zmywaczem LOCTITE® SF 7063. 6. Demontaż i usuwanie pozostałości: Demontować za pomocą standardowych narzędzi ręcznych. W rzadkich przypadkach, gdy użycie narzędzi ręcznych jest utrudnione ze względu na znaczną długość złącza gwintowego, zastosować miejscowe podgrzanie nakrętki lub śruby do temperatury około +250°C i demontować na gorąco. Utwardzony produkt można usunąć za pomocą LOCTITE® SF 7200. | |
| 5. Szybkość utwardzania | |
| Jak czytać wartości procentowe: wartości w tej sekcji podano jako procent pełnej wytrzymałości połączenia na stali (zgodnie z wykresami w karcie technicznej TDS). 100% oznacza wytrzymałość, jaką połączenie osiąga po pełnym utwardzeniu na elementach stalowych. Przykładowo „~45% po 30 min” oznacza, że po 30 minutach połączenie ma ok. 45% tej wytrzymałości, a plateau na poziomie ok. 60% oznacza, że na danym podłożu połączenie nie przekracza ok. 60% wytrzymałości uzyskiwanej na stali. | |
| Szybkość utwardzania vs. podłoże (MIL-S-46163, M10, 22°C) | Szybkość utwardzania zależy od podłoża. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • Stal (śruby oksydowane): początek reakcji po ok. 40 min; ~60% po 1 h; ~90% po 3 h; osiąga 100% po 6 h–24 h. • Mosiądz: bardzo szybki początek reakcji (10 min); ~50% po 20 min; ~65% po 30 min; plateau na poziomie ok. 70% po 1 h–72 h. • Stal pasywowana dwuchromianem cynku: początek po ok. 1 h; ~25% po 3 h; osiąga plateau na poziomie ok. 50% po 6 h–72 h. • Stal nierdzewna: początek po ok. 3,5 h; ~20% po 6 h; plateau na poziomie ok. 40% po 24 h–72 h. |
| Szybkość utwardzania vs. szczelina (MIL-R-46082, sworznie i tuleje stalowe, 22°C) | Szybkość utwardzania zależy od wielkości szczeliny złącza. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • Szczelina 0,05 mm: początek po 15 min; ~50% po 45 min; ~75% po 2 h; osiąga 100% po ok. 6 h–24 h. • Szczelina 0,15 mm: początek po ok. 50 min; ~25% po 2 h; ~40% po 3 h; plateau na poziomie ok. 50% po 24 h–72 h. • Szczelina 0,20 mm: początek po ok. 2,5 h; ~30% po 4 h; plateau na poziomie ok. 45% po 24 h–72 h. |
| Szybkość utwardzania vs. temperatura (stal oksydowana M10, MIL-S-46163) | Szybkość utwardzania zależy od temperatury. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • W temperaturze +40°C: początek po ok. 15 min, ~50% po ok. 35 min, ~75% po 1 h, ~95% po 3 h, 100% po 6 h–24 h. • W temperaturze +22°C: początek po ok. 25 min, ~50% po ok. 1 h, ~75% po 3 h, 100% po 24 h. • W temperaturze +5°C: początek po ok. 40 min, ~25% po 1 h, ~60% po 3 h, 100% po 24 h. |
| Szybkość utwardzania vs. aktywator (stal M10 dwuchromian cynku, 22°C, MIL-S-46163) | W przypadku zbyt wolnego utwardzania lub pasywnych powierzchni zastosowanie aktywatora przyspiesza proces. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali: • Aktywator LOCTITE® SF 7649: natychmiastowy przyrost, ~55% po 5 min; plateau na poziomie ok. 68% po 15 min–72 h. • Aktywator LOCTITE® SF 7471: początek po ok. 20 min; ~50% po 1,5 h; plateau na poziomie ok. 68% po 3 h–72 h. • Bez aktywatora: początek po ok. 1 h; ~25% po 3 h; plateau na poziomie ok. 50% po 6 h–72 h. |
| 6. Właściwości kleju | |
| Właściwości materiału nieutwardzonego | |
| Wygląd (postać nieutwardzona) | Niebieska, nieprzezroczysta ciecz |
| Fluorescencja | Dodatnia w świetle ultrafioletowym (UV) |
| Ciężar właściwy w 25°C | 1,06 |
| Lepkość, Cannon Fenske #300 w 25°C | 110 do 150 mPa·s (cP) |
| Temperatura zapłonu | >93°C (patrz Karta Charakterystyki - SDS) |
| Właściwości fizyczne materiału utwardzonego | |
| Współczynnik rozszerzalności cieplnej, ISO 11359-2 | 100 × 10-6 K-1 |
| Współczynnik przewodzenia ciepła, ISO 8302 | 0,1 W/(m·K) |
| Ciepło właściwe | 0,3 kJ/(kg·K) |
| Właściwości wytrzymałościowe złączy (utwardzanie 24 h w 22°C) | |
| Moment zrywający (Breakaway torque), MIL-S-46163, bez wstępnego dociągnięcia | • Śruby i nakrętki stalowe M10: 11,5 N·m (102 lb·in) |
| Moment resztkowy (Prevail torque), MIL-S-46163, bez wstępnego dociągnięcia | • Śruby i nakrętki stalowe M10: 10 N·m (88 lb·in) • Śruby GR 5 i nakrętki GR 2 stalowe 3/8 × 16: 5,6 do 16,9 N·m (50 do 150 lb·in) • Śruby i nakrętki kadmowane 3/8 × 16: 2,3 do 22,6 N·m (20 do 200 lb·in) • Śruby i nakrętki cynkowane 3/8 × 16: 2,3 do 22,6 N·m (20 do 200 lb·in) |
| Moment odkręcania (Break torque), bez wstępnego dociągnięcia | • Śruby GR 5 i nakrętki GR 2 stalowe 3/8 × 16: 11,3 do 22,6 N·m (100 do 200 lb·in) • Śruby i nakrętki kadmowane 3/8 × 16: 3,4 do 22,6 N·m (30 do 200 lb·in) • Śruby i nakrętki cynkowane 3/8 × 16: 3,4 do 22,6 N·m (30 do 200 lb·in) |
| Statyczna wytrzymałość na ścinanie (Static Shear Strength), MIL-R-46082 | Sworznie i tuleje stalowe: 10 MPa (1 450 psi) |
| Właściwości po 90 minutach w 22°C | • Moment odkręcania (Break torque), śruby stalowe GR 5 i nakrętki GR 2 3/8 × 16: 5,6 do 22,6 N·m (50 do 200 lb·in) • Moment resztkowy (Prevail torque), śruby stalowe GR 5 i nakrętki GR 2 3/8 × 16: 2,8 do 16,9 N·m (25 do 150 lb·in) |
| Moment odkręcania (Breakloose torque) po 1 tygodniu w 22°C (DIN 54454) | • Śruby i nakrętki M10 fosforanowane cynkowo: pełna odporność środowiskowa i stabilność mechaniczna |
| Odporność termiczna i środowiskowa | |
| Wytrzymałość na gorąco (Hot Strength) – badanie w zadanej temperaturze | Badanie na złączach gwintowych po pełnym utwardzeniu (% wytrzymałości w 22°C): 100% w zakresie od 0°C do 22°C; ok. 80% w 50°C; ok. 50% w 100°C; ok. 40% w 150°C. Zakres temperatur pracy wynosi od -55°C do +150°C. Punkt odniesienia: wytrzymałość mierzona jest w danej temperaturze, gdy połączenie jest jeszcze gorące, i podawana jako procent wytrzymałości tego samego połączenia badanego w 22°C (100% = wytrzymałość w 22°C). |
| Starzenie cieplne badane w 22°C (Heat Aging) | Starzenie w podanych temperaturach i badanie po ostygnięciu w 22°C (% wytrzymałości początkowej): • W temperaturze 100°C: ~98% po 100 h; ~95% po 500 h; plateau na poziomie ok. 80% od 1 000 h do 5 000 h. • W temperaturze 120°C: ~95% po 100 h; ~85% po 500 h; plateau na poziomie ok. 80% od 1 000 h do 5 000 h. • W temperaturze 150°C: ~82% po 100 h; ~55% po 400 h; ~42% po 1 000 h; spadek do ok. 27% po 5 000 h. Punkt odniesienia: po ochłodzeniu połączenie badane jest w 22°C, a wynik podawany jako procent wytrzymałości początkowej, czyli wytrzymałości połączenia przed starzeniem (100% = wytrzymałość początkowa w 22°C). |
| Odporność chemiczna na rozpuszczalniki i płyny (starzenie w podanych warunkach, badanie w 22°C) | |
| Jak czytać wartości procentowe: połączenia po utwardzeniu zanurzano w danym medium na podany czas, a następnie badano w 22°C. 100% oznacza wytrzymałość początkową połączenia przed kontaktem z medium. Przykładowo „90% po 1 000 h” oznacza, że po 1000 godzinach w danym medium połączenie zachowuje 90% swojej wytrzymałości początkowej. | |
| Olej silnikowy MIL-L-46152 (starzenie w 125°C) | 95% po 100 h | 90% po 500 h | 90% po 1 000 h |
| Benzyna bezołowiowa (starzenie w 22°C) | 95% po 100 h | 90% po 500 h | 90% po 1 000 h |
| Etanol (starzenie w 22°C) | 100% po 100 h | 100% po 500 h | 95% po 1 000 h |
| Płyn hamulcowy (starzenie w 22°C) | 95% po 100 h | 95% po 500 h | 95% po 1 000 h |
| 1,1,1-Trichloroetan (starzenie w 22°C) | 100% po 100 h | 100% po 500 h | 100% po 1 000 h |
| Woda z glikolem 50/50 (starzenie w 87°C) | 85% po 100 h | 85% po 500 h | 85% po 1 000 h |
| 7. Magazynowanie | |
| Warunki magazynowania | Przechowywać produkt w nieotwieranym pojemniku w suchym miejscu. Optymalne warunki magazynowania: od 8°C do 21°C. Przechowywanie w temperaturze poniżej 8°C lub powyżej 28°C może niekorzystnie wpłynąć na właściwości produktu. |
| 8. Atesty, certyfikaty i dokumentacja | |
| Specyfikacja i kontrola jakości | Produkt objęty jest świadectwami jakości (Certificate of Analysis – CoA) – dla każdej partii dostępne są raporty z badań wskazanych parametrów. |
| Dokumentacja | Karty Techniczne (TDS), Karty Charakterystyki (SDS), Atesty Jakościowe partii (CoA), pozostałe atesty, certyfikaty, dokumenty oraz dodatkowe informacje techniczne udostępniane są na zapytanie za pośrednictwem woronko-kleje.pl |
LOCTITE® 241 – Anaerobic Medium Strength Threadlocker
| 1. Product Description | |
|---|---|
| Technology / Chemical Type | Acrylic / Methacrylate ester |
| Application / Strength | Threadlocking up to M12 / Medium strength (disassembly with standard hand tools) |
| Product Characteristics | One component – requires no mixing. Anaerobic cure when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces; secondary cure via activator. Prevents loosening and leakage from shock and vibration. Protects the connection against corrosion. Notably effective on active metals and particularly suitable for less active substrates such as stainless steel, zinc-flake, and zinc-plated surfaces where disassembly with hand tools is required for servicing. LOCTITE® 241 stands out among medium strength threadlockers (LOCTITE® 2400, LOCTITE® 242, LOCTITE® 243, LOCTITE® 245, LOCTITE® 248) primarily for having the lowest viscosity in this group. It is a thin, liquid product that penetrates fine threads well and is particularly suited to small threaded fasteners, up to M12. It is also distinguished by its favourable interaction with activators: on passive substrates, an activator not only speeds up curing but also increases the final strength of the joint. If your joint requires a different locking strength, our range also includes low strength anaerobic threadlockers for joints that need easy disassembly, and high strength threadlockers for permanent joints that are rarely disassembled. |
| 2. Applications & Typical Industries | |
| Industrial Intended Use | Designed for the locking and sealing of threaded fasteners which require normal disassembly with standard hand tools. |
| Typical Equipment Areas | Precision mechanics, instrumentation, optical devices, electrical and electronic assemblies, machinery manufacturing, automotive assemblies, maintenance, repair, and overhaul (MRO), and fastener assemblies on stainless steel or plated substrates. |
| Usage Restrictions | This product is not recommended for use in pure oxygen and/or oxygen-rich systems and should not be selected as a sealant for chlorine or other strong oxidizing materials. This product is not normally recommended for use on plastics (particularly thermoplastic materials where stress cracking of the plastic could result). Where aqueous washing systems are used to clean surfaces before bonding, check compatibility of the washing solution with the adhesive to ensure cure performance is not impaired. |
| 3. Dispensing | |
| Dispensing Methods | The product is suitable for direct application from the bottle, using a handheld, bottle-mounted peristaltic dispenser engineered for repeatable manual application directly from 50 ml and 250 ml bottles, a bottle-mounted handheld dispenser utilizing progressive cavity pump technology to provide drop-on-demand volumetric dispensing of LOCTITE anaerobics (compatible with 50 ml and 250 ml packages), or semi-automatic dispensing equipment delivering high-precision shots. We would be happy to help you select the right dispensing system – please feel free to contact our team. |
| 4. Basic Application and Disassembly Instructions | |
| 1. Surface Preparation: For best results, clean all surfaces with a cleaner/degreaser, such as LOCTITE® SF 7063, and allow to dry. Shake the product thoroughly before use. 2. Activation (Optional): If activation (accelerating cure speed and improving gap-curing capability) is required, apply a suitable activator, such as LOCTITE® SF 7471 or LOCTITE® SF 7649, and allow it to evaporate. It is advisable to review the technical data sheet and the chart showing how the bond strength changes after activator application. 3. Dispensing Caution: To prevent the product from clogging in the nozzle, do not allow the dispensing tip to touch metal surfaces during application. 4. Product Application for Assembly: • Thru Holes: Apply several drops of the product onto the bolt at the nut engagement area. • Blind Holes: Apply several drops of the product to the lower third of the internal threads in the blind hole, or the bottom of the blind hole. • Sealing Applications: Apply a 360° bead of product to the leading threads of the male fitting, leaving the first thread free. Force the material into the threads to thoroughly fill the voids. For larger threads and voids, adjust product volume accordingly and apply a 360° bead of product on the female threads as well. 5. Assembly: Assemble components and tighten to specified torque requirements. If required, remove any excess uncured product with LOCTITE® SF 7063 cleaner. 6. Disassembly & Clean-up: Disassemble using standard hand tools. In rare instances where hand tools do not work because of excessive engagement length, apply localized heat, approximately +250°C, to nut or bolt and disassemble while hot. Cured product can be removed using LOCTITE® SF 7200. | |
| 5. Cure Speed | |
| How to read the percentages: values in this section are given as a percentage of the full strength of the joint on steel (as shown in the charts of the Technical Data Sheet). 100% is the strength the joint reaches after full cure on steel components. For example, “~45% at 30 min” means that after 30 minutes the joint has approx. 45% of that strength, while a plateau at approx. 60% means that on the given substrate the joint does not exceed approx. 60% of the strength achieved on steel. | |
| Cure Speed vs. Substrate (MIL-S-46163, M10, 22°C) | The rate of cure will depend on the substrate used. 100% = full strength of the joint on steel: • Steel (black oxide): onset at approx. 40 min; ~60% full strength at 1 h; ~90% at 3 h; reaches 100% full strength within 6 h–24 h. • Brass: rapid initial onset (10 min); ~50% at 20 min; ~65% at 30 min; plateaus at ~70% from 1 h–72 h. • Zinc Dichromate: onset after approx. 1 h; ~25% at 3 h; plateaus at ~50% from 6 h–72 h. • Stainless Steel: onset after approx. 3.5 h; ~20% at 6 h; plateaus at ~40% after 24 h–72 h. |
| Cure Speed vs. Bond Gap (MIL-R-46082, steel pins and collars, 22°C) | The rate of cure will depend on the bondline gap. 100% = full strength of the joint on steel: • Gap 0.05 mm: onset at 15 min; ~50% at 45 min; ~75% at 2 h; reaches 100% within 6 h–24 h. • Gap 0.15 mm: onset after approx. 50 min; ~25% at 2 h; ~40% at 3 h; plateaus at ~50% after 24 h–72 h. • Gap 0.20 mm: onset after approx. 2.5 h; ~30% at 4 h; plateaus at ~45% after 24 h–72 h. |
| Cure Speed vs. Temperature (M10 Black Oxide Steel, MIL-S-46163) | The rate of cure will depend on ambient and component temperature. 100% = full strength of the joint on steel: • At +40°C: onset at approx. 15 min, ~50% in 35 min, ~75% in 1 h, ~95% in 3 h, 100% full cure within 6 h–24 h. • At +22°C: onset after approx. 25 min, ~50% at approx. 1 h, ~75% at 3 h, 100% full cure within 24 h. • At +5°C: onset after approx. 40 min, ~25% at 1 h, ~60% at 3 h, reaches 100% after 24 h. |
| Cure Speed vs. Activator (M10 Zinc Dichromate Steel, 22°C, MIL-S-46163) | Where cure speed is unacceptably long, or passive surfaces are present, applying an activator improves cure speed. 100% = full strength of the joint on steel: • Activator LOCTITE® SF 7649: rapid onset, ~55% at 5 min; plateaus at ~68% from 15 min–72 h. • Activator LOCTITE® SF 7471: onset after approx. 20 min; ~50% at 1.5 h; plateaus at ~68% from 3 h–72 h. • No Activator: onset after approx. 1 h; ~25% at 3 h; plateaus at ~50% from 6 h–72 h. |
| 6. Adhesive Properties | |
| Uncured Material Properties | |
| Appearance (uncured) | Blue opaque liquid |
| Fluorescence | Positive under UV light |
| Specific Gravity @ 25°C | 1.06 |
| Viscosity, Cannon Fenske #300 @ 25°C | 110 to 150 mPa·s (cP) |
| Flash Point | >93°C (see Safety Data Sheet - SDS) |
| Cured Material Physical Properties | |
| Coefficient of Thermal Expansion, ISO 11359-2 | 100 × 10-6 K-1 |
| Coefficient of Thermal Conductivity, ISO 8302 | 0.1 W/(m·K) |
| Specific Heat | 0.3 kJ/(kg·K) |
| Adhesive Performance (Cured 24 h @ 22°C) | |
| Breakaway Torque, MIL-S-46163, Unseated | • M10 steel nuts and bolts: 11.5 N·m (102 lb·in) |
| Prevailing Torque, MIL-S-46163, Unseated | • M10 steel nuts and bolts: 10 N·m (88 lb·in) • 3/8 × 16 steel GR 2 nuts & GR 5 bolts: 5.6 to 16.9 N·m (50 to 150 lb·in) • 3/8 × 16 cadmium nuts & bolts: 2.3 to 22.6 N·m (20 to 200 lb·in) • 3/8 × 16 zinc nuts & bolts: 2.3 to 22.6 N·m (20 to 200 lb·in) |
| Break Torque, Unseated | • 3/8 × 16 steel GR 2 nuts & GR 5 bolts: 11.3 to 22.6 N·m (100 to 200 lb·in) • 3/8 × 16 cadmium nuts & bolts: 3.4 to 22.6 N·m (30 to 200 lb·in) • 3/8 × 16 zinc nuts & bolts: 3.4 to 22.6 N·m (30 to 200 lb·in) |
| Static Shear Strength, MIL-R-46082 | Steel pins and collars: 10 MPa (1,450 psi) |
| Performance after 90 minutes @ 22°C | • Break torque, 3/8 × 16 steel GR 2 nuts & GR 5 bolts: 5.6 to 22.6 N·m (50 to 200 lb·in) • Prevail torque, 3/8 × 16 steel GR 2 nuts & GR 5 bolts: 2.8 to 16.9 N·m (25 to 150 lb·in) |
| Breakloose Torque after 1 week @ 22°C (DIN 54454) | • M10 zinc phosphate nuts and bolts: full environmental resistance and mechanical stability |
| Thermal & Environmental Resistance | |
| Hot Strength – tested at operational temperature | Tested on threaded assemblies after full cure (% strength @ 22°C): 100% from 0°C to 22°C; approx. 80% @ 50°C; approx. 50% @ 100°C; approx. 40% @ 150°C. Operating temperature range is -55°C to +150°C. Reference point: strength is measured at the given temperature, while the joint is still hot, and expressed as a percentage of the strength of the same joint tested at 22°C (100% = strength at 22°C). |
| Heat Aging (aged at temperature indicated & tested @ 22°C) | Aged under conditions indicated and tested at 22°C (% initial strength): • @ 100°C: ~98% @ 100 h; ~95% @ 500 h; plateaus at ~80% from 1,000 h to 5,000 h. • @ 120°C: ~95% @ 100 h; ~85% @ 500 h; plateaus at ~80% from 1,000 h to 5,000 h. • @ 150°C: ~82% @ 100 h; ~55% @ 400 h; ~42% @ 1,000 h; declines to ~27% @ 5,000 h. Reference point: after cooling, the joint is tested at 22°C and the result is expressed as a percentage of its initial strength, i.e. the strength of the joint before aging (100% = initial strength at 22°C). |
| Chemical / Solvent Resistance (aged under conditions indicated & tested @ 22°C) | |
| How to read the percentages: cured joints were immersed in the given medium for the stated time and then tested at 22°C. 100% is the initial strength of the joint before contact with the medium. For example, “90% @ 1,000 h” means that after 1,000 hours in the given medium the joint retains 90% of its initial strength. | |
| Motor oil MIL-L-46152 (Aged @ 125°C) | 95% @ 100 h | 90% @ 500 h | 90% @ 1,000 h |
| Unleaded petrol (Aged @ 22°C) | 95% @ 100 h | 90% @ 500 h | 90% @ 1,000 h |
| Ethanol (Aged @ 22°C) | 100% @ 100 h | 100% @ 500 h | 95% @ 1,000 h |
| Brake fluid (Aged @ 22°C) | 95% @ 100 h | 95% @ 500 h | 95% @ 1,000 h |
| 1,1,1-Trichloroethane (Aged @ 22°C) | 100% @ 100 h | 100% @ 500 h | 100% @ 1,000 h |
| Water/glycol 50/50 (Aged @ 87°C) | 85% @ 100 h | 85% @ 500 h | 85% @ 1,000 h |
| 7. Storage | |
| Storage Conditions | Store product in the unopened container in a dry location. Optimal storage: 8°C to 21°C. Storage below 8°C or greater than 28°C can adversely affect product properties. |
| 8. Certificates, Approvals & Documentation | |
| Specification & Quality Control | The product is covered by the Certificates of Analysis (CoA) – test reports for each batch are available for the indicated properties. |
| Documentation | Technical Data Sheets (TDS), Safety Data Sheets (SDS), Certificates of Analysis (CoA), other certificates, approvals, documents and additional technical information are available upon request via woronko-kleje.pl |
