Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
[zamknij]     
Opis produktu:
Produkt LOCTITE 406 jest jednoskładnikowym, szybko utwardzającym się klejem cyjanoakrylanowym (błyskawicznym) o niskiej lepkości, dedykowanym do gumy oraz tworzyw sztucznych.
Utwardzanie produktu (w temperaturze otoczenia) następuje wskutek kontaktu z wilgocią atmosferyczną, a dokładnie absorpcji (pochłanianiu) tej wilgoci przez klej. Czas utwardzania kleju nie jest wielkością stałą i jest zależny od: stosowania lub braku aktywatora*, rodzaju metalu (pasywny, pośredni bądź aktywny), z którego zostało wykonane połączenie, rozmiaru szczeliny (małe szczeliny powodują szybsze utwardzanie, zwiększenie szczeliny sprawi, że utwardzanie będzie trwało dłużej), wilgotności względniej otoczenia (najlepsze rezultaty są osiągane wtedy, kiedy wilgotność względna otoczenia jest na poziomie od 40% do 60% w 22°C. Niższa wilgotność prowadzi do wolniejszego utwardzenia natomiast wyższa wilgotność przyspiesza ten proces, ale może osłabiać końcową wytrzymałość złącza) oraz temperatury aplikacji (patrz karta techniczna lub podpunkt parametry robocze).
Chociaż wytrzymałość funkcjonalna w przypadku klejów cyjanoakrylanowym (błyskawicznych) jest osiągana w stosunkowo krótkim czasie, kompletne utwardzanie kleju trwa co najmniej 24 godziny, więc jeżeli jest to możliwe, należy zaczekać zanim produkt uzyska swoją pełną odporność chemiczną.

* W celu weryfikacji przyspieszenia polimeryzacji oraz wytrzymałości końcowej kleju zapoznaj się z kartą techniczną produktu.
Zalety i korzyści produktu:
  • Nadaje się do trudno sklejalnych tworzyw sztucznych, takich jak: polietylen, polipropylen, PTFE (teflon) oraz guma fluorowa (silikonowa) np.: klejenie gumy silikonowej do obudowy z tworzywa sztucznego w mechanizmach zamków drzwiowych w samochodach; obudowy z tworzywa do butli gaśnicy; wklejanie węża gumowego w oplot oraz wklejanie gumowych uszczelek.
    Uwaga!
    Do klejenia tych tworzyw klej należy stosować wyłącznie razem z podkładem LOCTITE SF 770.
  • Nadaje się również do klejenia wielu materiałów metalowych oraz elastomerów.
  • Szczególnie przydatny do klejenia części z tworzyw lub gumy (EPDM), gdzie niezbędne jest szybkie ustalanie detali.
  • Doskonale nadaje się do szybkich napraw oraz niewielkich napraw tymczasowych.
  • Jest to produkt jednoskładnikowy, co umożliwia jego czystą oraz łatwą aplikację.
  • Posiada kwalifikację zgodnie z normą: Commercial Item Description A-A-3097.
  • Systemy dozowania (dozowniki ręczne/półautomatyczne/automatyczne):
    1. Kompletny zestaw do dozowania półautomatycznego klejów cyjanoakrylowych kompatybilny z butelkami 20g, 50g, 500g: LOCTITE EQ PU20 Perystaltic Dispenser.
    2. Półautomatyczny, pneumatyczny system dozujący jedno- lub dwu- kanałowy (manualna kontrola dozowania lub kontrola dozowania za pomocą sygnału PLC) do butelek 500g: zintegrowany zbiornik ze sterownikiem LOCTITE EQ RC40 / LOCTITE EQ RC50 + zawór LOCTITE 97112 "Flex" / zawór membranowy LOCTITE 98013 + włącznik nożny LOCTITE 97201 / włącznik palcowy LOCTITE 97236.
    3. Igły (końcówki) dozujące ze stali nierdzewnej (SSS) w zależności od średnicy wewnętrznej (szerokości linii dozowania):
    - Bursztynowa igła (∅=1,37mm): LOCTITE 97225.
    - Zielona igła (∅=0,84mm): LOCTITE 97226.
    - Różowa igła (∅=0,61mm): LOCTITE 97227.
    - Czerwona igła (∅=0,25mm): LOCTITE 97228.
    Uwaga!
    1. Powyższy sprzęt nie stanowi kompletu naszej oferty w zakresie dozowania, pozostały asortyment sprzętu dozującego (Loctite Equipment): systemy dozujące i wyposażenie.
    2. Wszystkie igły dozujące mają helikalny gwint i mogą być przyłączone do zaworów Loctite za pomocą adaptera LOCTITE 97233 Luer-Lock (przy zakupie systemów do dozowania znajduje się w zestawie, dostępny też dla zakupu osobno).
    3. Końcówki (igły) dozujące można też założyć manualnie na wylot zwykłych (bez podłączania do systemów dozujących) buteleczek klejów CA w celu optymalizacji (zmniejszenia) dawki kleju.
    Wskazówki dotyczące stosowania:
  • Ważne !
    1. Przed użyciem produktu należy pamiętać, iż optymalne warunki stosowania dla większości klejów cyjanoakrylanowych to: 22°C oraz 50% wilgotności względnej powietrza (niska temperatura oraz niewystarczająca wilgotność mogą niekorzystnie wpłynąć (wydłużyć) czas utwardzania kleju.
    2. Do czyszczenia części nie należy używać zmywaczy na bazie ropy naftowej takich jak: rozpuszczalniki, nafta czy benzyna, gdyż pozostawiają one ślady oleju!
  • Montaż:
    1. W celu osiągnięcia najlepszej adhezji i rezultatów klejenia, wyczyść powierzchnie zmywaczem LOCTITE SF 7063, a następnie pozwól im wyschnąć.
        1.1 Tworzywa sztuczne: aby poprawić adhezję do powierzchni z tworzyw sztucznych, bezpośrednio przed klejeniem należy zaaplikować produkt (nie stosować nadmiernej ilości) LOCTITE SF 770 Primer na łączone powierzchnie, a następnie powierzchnie te pozostawić w spokoju do wyschnięcia.
    2. Nanieść klej na jedną z łączonych powierzchni (jeżeli stosujesz aktywator*, nanoś klej na powierzchnię przeciwną).
    3. Złączyć klejone części w ciągu kilku sekund.
    4. Tak utworzone złącze należy pozostawić nieruchome lub zaciśnięte do czasu utwardzenia się kleju.
  • Czyszczenie powierzchni/usuwanie utwardzonej wylewki:
    1. Nadmiar nieutwardzonego kleju można usunąć środkami zmywającymi Loctite (np. LOCTITE SF 7063), nitrometanem lub acetonem.
    2. Utwardzony produkt można usuwać z wykorzystaniem zmywacza do rozdzielania części sklejonych klejami cyjanoakrylanowymi: SICOMET D-Bonder.
    3. Zakończ proces czyszczenia wycierając powierzchnie robocze miękką ściereczką zwilżoną środkiem LOCTITE SF 7063.
  • Uwagi !
    1.1 Jeżeli jest to konieczne (np.: szybkość utwardzania kleju jest zbyt mała), można zastosować aktywator* dla klejów cyjanoakrylowych LOCTITE SF 7455.
        1.2 Należy nałożyć aktywator* na jedną łączoną powierzchnię (nie należy stosować aktywatora na powierzchnie, gdzie uprzednio zastosowano Primer). Powierzchnię z aktywatorem pozostawić do wyschnięcia.
    2. Przy klejeniu powierzchni w przedziale temperaturowym od +5°C do +15°C należy nanieść na jedną z powierzchni aktywator dla klejów cyjanoakrylanowych LOCTITE SF 7455. W przypadku, gdy temperatura aplikacji spada poniżej +5°C odradzamy bezpośredniego nanoszenia kleju, należy najpierw zabezpieczyć złącze w wyższej temperaturze otoczenia i poczekać, aż klej się utwardzi. Po utwardzeniu nie będzie tracić swoich właściwości w miarę obniżania temperatury (nawet do -40°C).
    3. Nie należy stosować tkaniny czy też szczotki do rozprowadzania kleju.
    4. Nie nakładać kleju na powierzchnie, na które naniesiono aktywator.
    5. Aktywator* LOCTITE SF 7455 może być zastosowany do utwardzenia nadmiaru kleju występującego poza złączem. W tym celu należy rozpylić lub nanieść aktywator bezpośrednio na nadmiar kleju.
    6. Nie wolno poddawać złącza pełnemu obciążeniu, aż do uzyskania pełnej wytrzymałości kleju (na ogół proces ten trwa od 24 do 72 godzin po montażu, zależnie od szczeliny złącza, materiałów oraz warunków otoczenia).
    7. Resztek materiału nie należy umieszczać z powrotem w jego oryginalnym pojemniku, gdyż mogłoby dojść do zanieczyszczenia produktu i w konsekwencji naruszenia jego właściwej adhezji i kohezji.
    8. Nie zaleca się stosowania tego produktu do urządzeńz czystym tlenem lub bogatych w tlen.
    9. Nie używać do instalacji z chloremlub innymi materiałami silnie utleniającymi. Pełną informację patrz w karcie charakterystyki.
    10. Nie zaleca się stosowania wodnych systemów myjących do czyszczenia powierzchni przed klejeniem.
    11. Ten produkt osiąga najlepsze rezultaty przy wąskich szczelinach (do 0,05 mm).
    12. Części muszą być dokładnie dopasowane przed klejeniem, bo krótki czas ustalania praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek dostrojenie (należy złączyć klejone części w ciągu kilku sekund). Tak utworzone złącze należy pozostawić nieruchome lub zaciśnięte do czasu utwardzenia się kleju.

    * W celu weryfikacji przyspieszenia polimeryzacji oraz wytrzymałości końcowej kleju zapoznaj się z kartą techniczną produktu.
  • Przechowywanie oraz magazynowanie:
  • O ile na etykiecie produktu nie ma innych wskazań, idealnym sposobem jego przechowywania będzie pozostawienie go w zamkniętych, fabrycznych pojemnikach w chłodnym i suchym pomieszczeniu.
  • Optymalna temperatura magazynowania nieotwartych pojemników to: od +2°C do +8°C. Przechowywanie rozpieczętowanych pojemników w temperaturze poniżej +2°C lub powyżej +21°C może nieodwracalnie zmienić własności produktu.
  • Przechowywanie produktów cyjanoakrylanowych niezgodnie z powyżej opisanym sposobem może w znacznym stopniu pogorszyć ich efektywność działania.
  • Parametry:
  • Wytrzymałość na ścinanie (24h, 22°C, ISO 4587):
    - Stal (po obróbce strumieniowo-ściernej): 15,5 N/mm².
    - Aluminium wytrawione: 12 N/mm².
    - Dwuchromian cynkowy: 14 N/mm².
    - ABS*: 8,8 N/mm².
    - PVC*: 8,7 N/mm².
    - Poliwęglan*: 9,1 N/mm².
    - Materiały fenolowe*: 11,3 N/mm².
    - Polichloropren*: 1 N/mm².
    - Kauczuk nitrylowy*: 1,2 N/mm².
    - Guma neoprenowa: 10 N/mm².
  • Blokowa wytrzymałość na ścinanie (24h, 22°C, ISO 13445)
    - Poliwęglan: 13,1 N/mm².
    - ABS*: 23,7 N/mm².
    - PVC: 1,8 N/mm².
    - Tworzywo fenolowe: 13,8 N/mm².
  • Wytrzymałość na rozciąganie (24h, 22°C, ISO 6922):
    - Stal śrutowana: 18,5 N/mm².
    - Guma Buna-N: 13 N/mm².
  • Wytrzymałość na rozciąganie (10s, 22°C, ISO 6922):
    - Guma Buna-N: >6,9 N/mm².
  • Czas utwardzania w zależności od materiału (22°C, 50 % wilgotności względnej powietrza, wytrzymałości na ścinanie na poziomie 0,1 N/mm²):
    - Stal (odtłuszczona): do 20 do 45 s.
    - Aluminium odtłuszczone: <5 s.
    - Neopren: <5 s.
    - Kauczuk nitrylowy: <5 s.
    - ABS: <5 s.
    - PVC: <5 s.
    - Poliwęglan: od 10 s do 20 s.
    - Materiały fenolowe: <5 s.
    - Dwuchromian cynkowy: od 30 do 90 s.
  • Temperatura pracy: od -40°C do +120°C.
  • Lepkość: 20 mPa*s.
  • Konsystencja (przed utwardzeniem): jednoskładnikowa ciecz.
  • Związek chemiczny: cyjanoakrylan etylowy.
  • Kolor: bezbarwny/przezroczysty.

    * Zniszczenie substratu.

    Pełna informacja techniczna znajduje się w karcie technicznej produktu.
    Na życzenie naszych klientów dostarczamy m. in. atesty/certyfikaty: COA (Certyfikat Jakości), COC (Certyfikat Zgodności), COO (Certyfikat Pochodzenia Produktu).
  • Zapraszamy Państwa do zapoznana się z naszym Blogiem, znajdziecie tam Państwo wiele ciekawych oraz użytecznych artykułów wyjaśniających zasady prawidłowego działania oraz stosowania produktów z naszej oferty.
    W celu konsultacji lub doboru produktu prosimy o kontakt z biurem:
    e-mail: biuro@woronko-kleje.pl
    tel.: +48 607404319

    Asortyment