Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
[zamknij]     

Właściwe przygotowanie powierzchni jest kluczowym czynnikiem zapewniającym najlepsze działanie każdego kleju. Aby uzyskać najlepszą adhezję klejone powierzchnie powinny być suche, odtłuszczone i wolne od zabrudzeń. Powierzchnię złącza klejowego można przygotować na wiele sposobów, jednak chciałbym się skupić na podstawowych produktach dostępnych w naszej ofercie oraz powszechnych metodach przygotowania powierzchni przed klejeniem jak odtłuszczanie, oczyszczanie, aktywacja oraz obróbka mechaniczna.

Co się stanie, jeśli będziemy chcieli kleić powierzchnię zabrudzoną np. smarami, olejami czy innymi zanieczyszczeniami? W najlepszym wypadku klej wytworzy mocne wiązanie... ale do zanieczyszczeń, które nie są dobrze związane z klejoną powierzchnią. Klejenie bez uprzedniego przygotowania powierzchni wiąże się z dużym ryzykiem niepowodzenia operacji lub osiągnięciem niesatysfakcjonującego wyniku wytrzymałości złącza.

ODTŁUSZCZANIE I OCZYSZCZANIE
Najbardziej powszechnym sposobem przygotowania powierzchni przed klejeniem jest odtłuszczanie i oczyszczanie w celu usunięcia z powierzchni zanieczyszczeń takich jak olej, tłuszcz czy kurz. Jedne z istotniejszych kryteriów doboru odtłuszczacza to:

- czas schnięcia,
- rodzaj odtłuszczanego materiału,
- możliwość pozostawienia osadu.

Produkt pozostawiający osad może uniemożliwić klejenie. Kompatybilność z odtłuszczanym substratem stanowi ważną kwestię, jeśli chcemy osiągnąć trwałe połączenie klejowe. W przypadku pytań lub wątpliwości co do wyboru odtłuszczacza, zapraszamy do kontaktu: biuro@woronko-loctite.pl

W swoim asortymencie posiadamy między innymi:

- LOCTITE SF 7061 (odtłuszczacz i zmywacz dedykowany do powierzchni metalowych przed klejeniem i uszczelnianiem),

- LOCTITE SF 7063 (uniwersalny odtłuszczacz i zmywacz, dedykowany zarówno do powierzchni metalowych jak i większości tworzyw sztucznych przed klejeniem i uszczelnianiem),

- LOCTITE SF 7070 (odtłuszczacz i zmywacz dedykowany do wrażliwych powierzchni np. lakierowanych),

- TEROSON VR 10 (uniwersalny odtłuszczacz i zmywacz do powierzchni przed klejeniem i uszczelnianiem produktami TEROSON)

AKTYWACJA
Kolejnym sposobem przygotowania powierzchni przed klejeniem jest jej aktywacja. Jeśli mamy do czynienia z materiałem trudnosklejalnym jak np. polietylen ( PE ), polipropylen ( PP ) czy teflon ( PTFE ) - jednym ze sposobów klejenia takich materiałów jest użycie odpowiedniego kleju razem ze specjalnym podkładem, który poprawi adhezję kleju do powierzchni. W swoim asortymencie posiadamy:

- LOCTITE SF 770 (podkład do trudnosklejalnych tworzyw sztucznych) – dedykowany do klejów cyjanoakrylanowych,

- TEROSON 150 (podkład do tworzyw sztucznych) – dedykowany do TEROSON PU 9225,

- TEROSON PU 8519P (podkład i aktywator dedykowany przed wklejaniem szyb produktami TEROSON) – może być używany również do zwiększania adhezji innych poliuretanowych klejów i uszczelniaczy do szkła, tworzyw sztucznych i metali.

Jeśli są Państwo zainteresowani tematem klejenia materiałów trudnosklejalnych, zapraszamy na naszego bloga, gdzie poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny wpis ---> kliknij tutaj.

OBRÓBKA MECHANICZNA
Ostatnim omawianym sposobem przygotowania powierzchni przed klejeniem będzie jej mechaniczna obróbka. Piaskowanie, szlifowanie papierem ściernym czy chociażby czyszczenie szczotką drucianą skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz wpływają na rozwinięcie powierzchni właściwej klejonego elementu.

Dlaczego rozwinięcie powierzchni właściwej sprzyja klejeniu? Obróbka mechaniczna powoduje zwiększenie chropowatości. W konsekwencji klej lepiej się zakotwicza w powstałych zadziorach. Należy pamiętać, aby po obróbce mechanicznej wszystkie części wyczyścić, aby usunąć pozostałości ścierniwa. W tym celu warto zastosować czyściwo.

Jeśli interesuje Państwa osiąganie trwałych i niezawodnych połączeń klejowych i zastanawiacie się Państwo nad wyborem odpowiedniego odtłuszczacza czy aktywatora dla konkretnej aplikacji - zapraszamy do kontaktu: biuro@woronko-loctite.pl

Naszym klientom oferujemy pełne wsparcie techniczne.

Wiktor Worońko

Asortyment