Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
[zamknij]     
Opis produktu:
Produkt LOCTITE 403 jest jednoskładnikowym, szybko utwardzającym się klejem cyjanoakrylowym (błyskawicznym) dedykowanym do powierzchni porowatych oraz aplikacji, w których otoczeniu trudno jest utrzymywać wilgotność powietrza (emisję oparów) pod kontrolą.
Utwardzanie produktu (w temperaturze otoczenia) następuje wskutek kontaktu z wilgocią atmosferyczną, a dokładnie absorpcji (pochłanianiu) tej wilgoci przez klej. Czas utwardzania kleju nie jest wielkością stałą i jest zależny od: stosowania lub braku aktywatora*, rodzaju metalu (pasywny, pośredni bądź aktywny), z którego zostało wykonane połączenie, rozmiaru szczeliny (małe szczeliny powodują szybsze utwardzanie, zwiększenie szczeliny sprawi, że utwardzanie będzie trwało dłużej), wilgotności względniej otoczenia (najlepsze rezultaty są osiągane wtedy, kiedy wilgotność względna otoczenia jest na poziomie od 40% do 60% w 22°C. Niższa wilgotność prowadzi do wolniejszego utwardzenia natomiast wyższa wilgotność przyspiesza ten proces, ale może osłabiać końcową wytrzymałość złącza) oraz temperatury aplikacji (patrz karta techniczna lub podpunkt parametry robocze).
Chociaż wytrzymałość funkcjonalna w przypadku klejów cyjanoakrylowych (błyskawicznych)jest osiągana w stosunkowo krótkim czasie, kompletne utwardzanie kleju trwa co najmniej 24 godziny, więc jeżeli jest to możliwe, należy zaczekać zanim produkt uzyska swoją pełną odporność chemiczną.

* W celu weryfikacji przyspieszenia polimeryzacji oraz wytrzymałości końcowej kleju zapoznaj się z kartą techniczną produktu.
Zalety i korzyści produktu:
 • Produkt cechuje się słabym zapachem oraz silnie obniżoną zdolnością do tworzenia wykwitów (idealnie do aplikacji, gdzie ważna jest estetyka).
 • Zapewnia szybkie klejenie materiałów takich jak: metale, tworzywa oraz elastomery.
 • Szczególnie przydatny do klejenia porowatych oraz chłonnych materiałów takich jak: papier, skóra i tkaniny.
 • Sprawdza się również podczas łączenia materiałów kwaśnych np.: drewna, tektury itp.
 • Jest to produkt jednoskładnikowy, co umożliwia jego czystą oraz łatwą aplikację.
 • Systemy dozowania (dozowniki ręczne/półautomatyczne/automatyczne):
  Wskazówki dotyczące stosowania:
 • Ważne !
  1. Przed użyciem produkt należy ogrzać (nie na otwartym ogniu) do temperatury otoczenia. Optymalne warunki stosowania dla tego kleju to: 22°C oraz 50% wilgotności względnej powietrza.
  2. Do czyszczenia części nie należy używać zmywaczy na bazie ropy naftowej takich jak: rozpuszczalniki, nafta czy benzyna, gdyż pozostawiają one ślady oleju!
 • Montaż:
  1. W celu osiągnięcia najlepszej adhezji i rezultatów klejenia, wyczyść powierzchnie zmywaczem LOCTITE SF 7063, a następnie pozwól im wyschnąć.
      1.1 Tworzywa sztuczne: aby poprawić adhezję do powierzchni z tworzyw sztucznych, bezpośrednio przed klejeniem należy zaaplikować produkt (nie stosować nadmiernej ilości) LOCTITE SF 770 Primer na łączone powierzchnie, a następnie powierzchnie te pozostawić w spokoju do wyschnięcia.
  2. Nanieść klej na jedną z łączonych powierzchni (jeżeli stosujesz aktywator*, nanoś klej na powierzchnię przeciwną).
  3. Złączyć klejone części w ciągu kilku sekund.
  4. Tak utworzone złącze należy pozostawić nieruchome lub zaciśnięte do czasu utwardzenia się kleju.
  5. Jeżeli utwardzanie trwa zbyt długo z powodu niskiej wilgotności względnej lub dużych szczelin, można zastosować aktywator* dla klejów cyjanoakrylowych LOCTITE SF 7455. Jednak może doprowadzić to do zmniejszenia końcowej wytrzymałości spoiny, toteż wskazane jest przeprowadzenie starannego badania przed przystąpieniem do produkcji.
      5.1 Należy nałożyć aktywator* na jedną łączoną powierzchnię (nie należy stosować aktywatora na powierzchnie, gdzie uprzednio zastosowano Primer). Powierzchnię z aktywatorem pozostawić do wyschnięcia.
 • Uwagi !
  1. Nie należy stosować tkaniny czy też szczotki do rozprowadzania kleju.
  2. Nie nakładać kleju na powierzchnie, na które naniesiono aktywator.
  3. Aktywator* LOCTITE SF 7455 może być zastosowany do utwardzenia nadmiaru kleju występującego poza złączem. W tym celu należy rozpylić lub nanieść aktywator bezpośrednio na nadmiar kleju.
  4. Nie wolno poddawać złącza pełnemu obciążeniu, aż do uzyskania pełnej wytrzymałości kleju (na ogół proces ten trwa od 24 do 72 godzin po montażu, zależnie od szczeliny złącza, materiałów oraz warunków otoczenia).
  5. Resztek materiału nie należy umieszczać z powrotem w jego oryginalnym pojemniku, gdyż mogłoby dojść do zanieczyszczenia produktu i w konsekwencji naruszenia jego właściwej adhezji i kohezji.
  6. Nie zaleca się stosowania tego produktu do urządzeńz czystym tlenem lub bogatych w tlen.
  7. Nie używać do instalacji z chloremlub innymi materiałami silnie utleniającymi. Pełną informację patrz w karcie charakterystyki.
  8. Nie zaleca się stosowania wodnych systemów myjących do czyszczenia powierzchni przed klejeniem.

  * W celu weryfikacji przyspieszenia polimeryzacji oraz wytrzymałości końcowej kleju zapoznaj się z kartą techniczną produktu.
 • Przechowywanie oraz magazynowanie:
 • O ile na etykiecie produktu nie ma innych wskazań, idealnym sposobem jego przechowywania będzie pozostawienie go w zamkniętych, fabrycznych pojemnikach w chłodnym i suchym pomieszczeniu.
 • Optymalna temperatura magazynowania: od +2°C do +8°C. Przechowywanie w temperaturze poniżej +1°C lub powyżej +10°C może nieodwracalnie zmienić własności produktu.
 • Przechowywanie produktów cyjanoaktylowych niezgodnie z powyżej opisanym sposobem może w znacznym stopniu pogorszyć ich efektywność działania.
 • Parametry robocze:
 • Wytrzymałość na rozciąganie (10s, 22°C, ISO 6922):
  - Buna-N: ≥4,5 N/mm².
 • Wytrzymałość na rozciąganie (24h, 22°C, ISO 6922):
  - Walce stalowe: 30 N/mm².
 • Czas ustalania (22°C, 50% wilgotności względnej otaczającego powietrza, wytrzymałości na ścinanie na poziomie 0,1 N/mm²,):
  - Stal: 20 do 45 s.
  - Aluminium: 5 do 20 s.
  - Dwuchromian cynku: 30 do 60 s.
  - Neopren: 20 do 40 s.
  - Kauczuk nitrylowy: 5 do 10 s.
  - ABS: 5 do 10 s.
  - PVC: 45 do 75 s.
  - Poliwęglan: 10 do 20 s.
  - Tworzywo fenolowe: 5 do 10 s.
  - Skóra: 10 do 20 s.
  - Drewno (sosna): 20 do 30 s.
  - Papier: <5 s.
 • Wytrzymałość na ścinanie (72h, przy 22°C, ISO 4587):
  - Stal (po obróbce strumieniowo-ściernej): 20,3 N/mm².
  - Aluminium: 14,1 N/mm².
  - Dwuchromian cynku: 2,2 N/mm².
  - ABS: 8,6 N/mm².
  - PVC: 2,7 N/mm².
  - Tworzywo fenolowe: 1,3 N/mm².
  - Poliwęglan: 6 N/mm².
  - Kauczuk nitrylowy*: 0,5 N/mm².
  - Polichloropren*: 0,7 N/mm².
 • Blokowa wytrzymałość na ścinanie (72h, przy 22°C, ISO 13445):
  - Poliwęglan: 16,1 N/mm².
  - PVC: 2,2 N/mm².
 • Temperatura pracy: od -40°C do +80°C.
 • Lepkość: 1,200 mPa*s.
 • Konsystencja (przed utwardzeniem): jednoskładnikowa ciecz.
 • Związek chemiczny: cyjanoakrylan alkoksyetylu.
 • Kolor: bezbarwny/przezroczysty.
  Pełna informacja techniczna znajduje się w karcie technicznej produktu.
  Na życzenie naszych klientów dostarczamy m. in. atesty/certyfikaty: COA (Certyfikat Jakości), COC (Certyfikat Zgodności), COO (Certyfikat Pochodzenia Produktu).

  * Zniszczenie substratu.
 • Zapraszamy Państwa do zapoznana się z naszym Blogiem oraz kanałem YouTube, znajdziecie tam Państwo wiele ciekawych oraz użytecznych artykułów i filmów wyjaśniających zasady prawidłowego działania oraz stosowania produktów z naszej oferty.
  W celu konsultacji lub doboru produktu prosimy o kontakt z biurem:
  e-mail: biuro@woronko-loctite.pl
  tel.: +48 607404319

  Asortyment