Serwis korzysta z plików cookies w celu świadczenia spersonalizowanych usług na najwyższym poziomie, w tym usług statystycznych oraz w celu dostosowania zawartości do indywidualnych preferencji użytkowników. Zapisywanie plików cookies można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji
OK
Utwórz konto
[zamknij]     
Opis produktu:
Teroson PU 9225 SF jest dwuskładnikowym klejem na bazie poliuretanu, który utwardza się w temperaturze pokojowej. Aby przyspieszyć utwardzanie, zaleca się podwyższenie temperatury do około 60 - 70 °C.
Klej ten jest oferowany w praktycznych, podwójnych kartuszach i charakteryzuje się bardzo krótkim czasem utwardzania.
Teroson PU 9225 SF może być pokrywany masą Terotex-Super 3000, Terotex – Super 3000 Aqua, Variudur Classic, Variodur Aqua i lakierowany wszystkimi dostępnymi na rynku lakierami samochodowymi.
Przy klejeniu klejem Teroson PU 9225 SF, konieczne jest zastosowanie podkładu TEROSON 150. Do wzmocnienia uszkodzonych miejsc zalecane jest stosowanie ocynkowanych blaszek stalowych. Dalsze informacje na temat produktu można uzyskać w lokalnym dziale technicznym: biuro@woronko-loctite.pl

Zastosowanie:
Teroson PU 9225 SF ma zastosowanie w naprawach elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, zabudowanych na karoseriach samochodów: zderzaków, krat wlotu powietrza, reflektorów, obudów lusterek, tuningu i innych części z tworzyw sztucznych, takich jak: PP/EPDM, SMC, PC, PA, ABS i PUR.

Wskazówki dotyczące stosowania:

1. Przygotowanie podłoża:

1.1. Czyszczenie wstępne:
Powierzchnie klejone muszą być wolne od oleju, smaru, wilgoci, brudu i środków oddzielających. Dlatego konieczne jest wstępne oczyszczenie podłoża wodą pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem środków myjących. Następnie elementy naprawiane muszą być dokładnie osuszone (suszenie piecowe, promieniami podczerwieni lub powietrzem), a miejsca przeznaczone do klejenia należy przemyć zmywaczem FL. Bardzo zdeformowane części mogą zostać wyprostowane i pozbawione naprężeń poprzez podgrzewaniegorącym powietrzem.

1.2. Szlifowanie i czyszczenie:
Krawędzie pęknięcia elementu z tworzywa sztucznego z ukosować po stronie zewnętrznej na szerokości około 1 - 2 cm, przy pomocy szlifierki taśmowej z wąską taśmą o ziarnistości 150. Na końcach pęknięcia wywiercić otwory, żeby pęknięcie nie rozchodziło się dalej. Powierzchnie elementu naprawianego wokół uszkodzonego miejsca, od strony zewnętrznej i wewnętrznej, przeszlifować szlifierką mimośrodową (ziarnistość tarczy 150). Następnie omawiane powierzchnie przedmuchać sprężonym powietrzem i przemyć zmywaczem FL.

1.3. Gruntowanie:
Podkład Terokal 150 w aerozolu natrysnąć na przeszlifowane powierzchnie cienką warstwą i pozostawić do odparowania przez około 10 – 15 minut.

2. Przygotowanie kleju i klejenie

2.1. Włożenie kartuszy:
Zapadkę przesuwu listwy wyciskacza Teromix przesunąć do góry i pociągnąć tłoczysko do tyłu aż do oporu. Podwójną kartuszę włożyć do zamka i zabezpieczyć. Zdjąć kapturek z kartuszy, wycisnąć materiał klejący do momentu, kiedy będą wypływać obydwa składniki, oczyścić końcówkę wylotową kartuszy i nałożyć dyszę mieszającą. Końcówkę dyszy mieszającej przyciąć na żądaną grubość ściegu materiału klejącego.

2.2. Nakładanie kleju:
Przy równoczesnym wyciskaniu obydwu składników kleju i przepływaniu przez dyszę mieszającą, zostają one automatycznie i dokładnie wymieszane. Wyciśnięte pierwsze 0,5 - 1 centymetra ściegu kleju należy odrzucić, ponieważ obydwa składniki na początku mogą być niedokładnie wymieszane. Terokal-9225 SF nakładamy na powierzchnie pokryte wcześniej podkładem Terokal-150. Jeżeli zawartość kartuszy nie została do końca zużyta, należy dyszę mieszającą wyrzucić, a kartuszę z powrotem zamknąć kapturkiem. Do ponownego nakładania kleju musi być użyta nowa dysza mieszająca.

2.3. Wzmacnianie:
Terokal-9225 SF powinno się najpierw nanieść na wewnętrzną stronę elementu naprawianego ciągłym ściegiem po obu stronach pęknięcia (szerokość klejenia, co najmniej 100 mm). Do wzmocnienia klejenia, nakłada się elektrolitycznie ocynkowane blaszki wzmacniające ustalając je przy pomocy zacisków. Pozostałe blaszki należy ułożyć w jednakowych odległościach na całej długości pęknięcia. Terokal-9225 SF jest nanoszony bezpośrednio na paski blachy, a powierzchnia zewnętrzna może być wygładzona przez nałożenie folii polietylenowej. Wygładzanie przez folię PE wyciska klej na stronę zewnętrzną, co daje lepsze połączenie kleju z tworzywem i jednocześnie usuwa ewentualne pęcherzyki powietrza uwięzione w materiale klejącym. Przy uszkodzeniach dużych powierzchni np. ubytków, zalecane jest użycie maty z włókna szklanego, przy czym nie powinno się zrezygnować z dodatkowego wzmacniania blaszkami. Jeżeli uszkodzenie nie jest zbyt obszerne, to klej Terokal-9225 SF może być naniesiony w jednym cyklu pracy na wewnętrzną, jak również na zewnętrzną stronę elementu. Po stronie zewnętrznej warstwa kleju powinna być trochę grubsza. Przy bardziej skomplikowanych uszkodzeniach nanoszenie kleju powinno się odbyć w dwóch fazach, a więc oddzielnie na wewnętrzną i zewnętrzną stronę.

2.4. Utwardzanie:
Utwardzanie może następować w temperaturze pokojowej, jednakże zaleca się skrócenie czasu utwardzania poprzez wygrzanie w podwyższonej temperaturze. W tym celu elementy naprawiane klejem Terokal-9225 SF należy przez co najmniej 8 min. wygrzewać w temperaturze 60 - 70°C (np. w kabinie lakierniczej, promiennikami podczerwieni lub gorącym powietrzem).

2.5. Chłodzenie:
W celu szybszego przystąpienia do dalszej pracy, zaleca się przyspieszone chłodzenie do temperatury pokojowej np. strumieniem powietrza.

3. Obróbka końcowa:

3.1. Szlifowanie i czyszczenie:
Nadmiar utwardzonego materiał klejącego na stronie zewnętrznej usunąć szlifierką mimośrodową (tarcza o ziarnistości 150) i następnie ręcznie, papierem o ziarnistości 180/240 wygładzić. Obrabiane powierzchnie oczyścić sprężonym powietrzem i przemyć zmywaczem FL.

3.2. Gruntowanie:
Podkład Terokal 150 w aerozolu natrysnąć na przeszlifowane powierzchnie cienką warstwą i pozostawić do odparowania przez około 10 – 15 minut.

3.3. Szpachlowanie i wypełnianie:
Dalsza obróbka wymaga postępowania zgodnie z wytycznymi producenta lakierów, dotyczącymi lakierowania tworzyw sztucznych.

4. Wykończenie

4.1. Gruntowanie:Podkład Terokal 150 w aerozolu natrysnąć na przeszlifowane powierzchnie cienką warstwą i pozostawić do odparowania przez około 10 – 15 minut.

4.2. Lakierowanie strukturalne:
Oryginalna struktura powierzchni części z tworzyw sztucznych może zostać odnowiona przez natryśnięciemasy Terotex-Super 3000, Terotex-Super 3000 Aqua, Variodur Classic, Variodur Aqua. Różnorodnestruktury można uzyskać poprzez odpowiednie ustawienie pistoletu, tzn.: ciśnienie powietrza, średnicędyszy itp. Zapoznaj się z kartami technicznymi produktów Terotex-Super 3000, Terotex-Super 3000 Aqua,Variodur Classic, Variodur Aqua.

Magazynowanie:
 • Zagrożenie przemarznięciem : nie
 • Zalecana temperatura składowania : 10°C do 25°C
 • Czas składowania: 12 miesięcy

  Parametry:
  KOMPONENT A:
  • Kolor: żółta
  • Gęstość: około 1,4 g/cm³Zawartość ciał stałych (3 godz. w 100°C): >98 %
  KOMPONENT B:
  • Kolor: czarny
  • Gęstość około 1,7 g/cm³
  • Zawartość ciał stałych (3 h w 100°C): >98 %
  MIESZANINA (SKŁADNIK A + B):
  • Kolor : ciemny szary
  • Suchy w dotyku : (23°C ) około 10 min
  • Czas utwardzania w 23 °C około: 5 godz.
   - Grubość powłoki: 3 mm
  • Twardość, Shore'a A : około 90
  • Wytrzymałość na ścinanie:
   -Po 2 dniach ( temperatura 23 °C, 50 % wilgotności względnej) : około 13 MPa

  Pełna informacja techniczna znajduje się w karcie technicznej produktu.
 • Asortyment