Utwórz konto
[zamknij]     

LOCTITE 2400 - 250ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker)

LOCTITE 2400 - 250ml (produkt anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych, średnio demontowalny, niebieski / anaerobic, blue, medium strength threadlocker) (IDH.1947403)

LOCTITE® 2400 – Klej anaerobowy do zabezpieczania połączeń gwintowych - średnio demontowalny

1. Opis techniczny
Technologia / Baza chemiczna Akryl / Ester dimetakrylanu
Zastosowanie / Wytrzymałość Zabezpieczanie połączeń gwintowych do M36 / Średnia wytrzymałość (demontaż przy użyciu standardowych narzędzi ręcznych)
Charakterystyka produktu Produkt jednoskładnikowy – nie wymaga mieszania. Średnia lepkość, właściwości tiksotropowe ograniczające spływanie ciekłego produktu po nałożeniu na podłoże. Utwardzanie beztlenowe (anaerobowe) zachodzące po odcięciu kontaktu z powietrzem między ściśle przylegającymi powierzchniami metalowymi; utwardzanie wtórne z wykorzystaniem aktywatora. Zapobiega luzowaniu się połączeń i powstawaniu nieszczelności pod wpływem wstrząsów i wibracji. Zabezpiecza antykorozyjnie połączenie.

LOCTITE® 2400 należy do grupy produktów do zabezpieczania gwintów o średniej wytrzymałości (LOCTITE® 241, LOCTITE® 242, LOCTITE® 243, LOCTITE® 245, LOCTITE® 248) i charakteryzuje się przede wszystkim bezpieczeństwem stosowania – posiada „białą kartę charakterystyki”, czyli nie wymaga oznakowania symbolami zagrożenia ani zwrotami H, i spełnia zaostrzone wymagania BHP. Dzięki temu sprawdza się szczególnie w zakładach o rygorystycznych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa pracy. Wyróżnia go również skuteczne działanie na podłożach mniej aktywnych i pasywnych, takich jak stal nierdzewna, powłoki cynkowo-płatkowe (zinc-flake) i powierzchnie ocynkowane galwanicznie.

Jeśli połączenie wymaga innej siły zabezpieczenia, w naszej ofercie znajdziesz także kleje anaerobowe do gwintów o niskiej wytrzymałości, przeznaczone do połączeń wymagających łatwego demontażu, oraz kleje o wysokiej wytrzymałości.
2. Aplikacje i typowe branże
Przeznaczenie przemysłowe Przeznaczony do zabezpieczania i uszczelniania połączeń gwintowych wymagających normalnego demontażu za pomocą standardowych narzędzi ręcznych.
Typowe obszary zastosowań Przemysł maszynowy, motoryzacja, działy utrzymania ruchu (MRO), zakłady produkcyjne o rygorystycznych wymaganiach BHP, instalacje mechaniczne poddawane drganiom oraz montaż elementów złącznych na podłożach ze stali nierdzewnej i powlekanych.
Bezpieczeństwo aplikacji Produkt ten nie jest zalecany do stosowania w instalacjach z czystym tlenem i/lub instalacjach bogatych w tlen oraz nie powinien być wybierany jako uszczelniacz do instalacji z chlorem i innymi silnymi materiałami utleniającymi. Produkt nie jest zwykle zalecany do stosowania na tworzywach sztucznych (szczególnie termoplastycznych, gdzie mogłoby dojść do pękania naprężeniowego tworzywa). Zaleca się sprawdzenie kompatybilności produktu z danym podłożem. Podstawowy komplet informacji technicznych o produkcie na temat zastosowania, wydajności, parametrów użytkowych i aplikacji znajduje się w Karcie Technicznej (TDS). Informacje dotyczące bezpiecznego używania produktu, identyfikacji zagrożeń, ochrony zdrowia, BHP i ochrony środowiska znajdują się w aktualnej Karcie Charakterystyki (SDS).
3. Dozowanie
Sposób dozowania Produkt nadaje się do aplikacji bezpośrednio z butelki, przy użyciu ręcznego, montowanego na butelce dozownika perystaltycznego zaprojektowanego do powtarzalnej aplikacji manualnej bezpośrednio z butelek 50 ml i 250 ml lub montowanego na butelce ręcznego dozownika wykorzystującego technologię progresywnej pompy mimośrodowej do precyzyjnego dozowania objętościowego klejów anaerobowych LOCTITE® w trybie kropli na żądanie (kompatybilnego z opakowaniami 50 ml i 250 ml) lub półautomatycznego sprzętu dozującego zapewniającego wysoce precyzyjne dawki. Chętnie pomożemy w doborze systemu dozującego, który zapewnia odpowiednią i powtarzalną dawkę kleju oraz zmniejsza i optymalizuje koszty zużycia produktu – zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.
4. Podstawowa instrukcja aplikacji i demontażu
1. Przygotowanie powierzchni: Aby uzyskać odpowiednią adhezję (siłę łączącą podłoże z klejem/uszczelniaczem) i najlepsze rezultaty zabezpieczenia połączenia gwintowego, należy umyć wszystkie powierzchnie, które będą miały kontakt z klejem/uszczelniaczem za pomocą środka czyszczącego/odtłuszczającego, na przykład LOCTITE® SF 7063, i pozostawić do wyschnięcia. Przed użyciem produkt dokładnie wstrząsnąć.
2. Aktywacja (opcjonalnie): W razie potrzeby aktywacji (przyspieszenia i poprawy zdolności utwardzania się w szczelinie) kleju należy nanieść odpowiedni aktywator, np. LOCTITE® SF 7471 lub LOCTITE® SF 7649 i pozostawić do odparowania. Warto przeanalizować kartę techniczną i wykres, jak zmienia się wytrzymałość połączenia po zastosowaniu aktywatora.
3. Zasada aplikacji z dyszy: Aby zapobiec zatykaniu się produktu w dyszy, podczas nakładania nie dotykać końcówką metalowych powierzchni.
4. Dozowanie produktu do montażu:
• Otwory przelotowe: Nanieść kilka kropel produktu na śrubę w strefie zazębienia z nakrętką.
• Otwory nieprzelotowe: Nanieść kilka kropel produktu na dolną jedną trzecią gwintu wewnętrznego w otworze nieprzelotowym lub na dno otworu.
• Aplikacje uszczelniające: Nanieść wstęgę kleju 360° na początkowe zwoje gwintu zewnętrznego, pozostawiając pierwszy zwój wolny. Wprowadzić klej w zwoje gwintu, aby dokładnie wypełnić szczeliny. W przypadku większych gwintów i luzów odpowiednio dostosować ilość produktu i nanieść wstęgę 360° również na gwint wewnętrzny.
5. Montaż: Zmontować i dokręcić zgodnie z wymaganiami technicznymi połączenia. W razie potrzeby usunąć nadmiar nieutwardzonego kleju zmywaczem LOCTITE® SF 7063.
6. Demontaż i usuwanie pozostałości: Demontować za pomocą standardowych narzędzi ręcznych. W rzadkich przypadkach, gdy użycie narzędzi ręcznych jest utrudnione ze względu na znaczną długość złącza gwintowego, zastosować miejscowe podgrzanie nakrętki lub śruby do temperatury około +250°C i demontować na gorąco. Utwardzony produkt można usunąć za pomocą LOCTITE® SF 7200.
5. Szybkość utwardzania
Jak czytać wartości procentowe: wartości w tej sekcji podano jako procent pełnej wytrzymałości połączenia na stali (zgodnie z wykresami w karcie technicznej TDS). 100% oznacza wytrzymałość, jaką połączenie osiąga po pełnym utwardzeniu na elementach stalowych. LOCTITE® 2400 osiąga 100% wytrzymałości na stali po ok. 24 h. Przykładowo „~45% po 30 min” oznacza, że po 30 minutach połączenie ma ok. 45% tej wytrzymałości, a plateau na poziomie ok. 60% oznacza, że na danym podłożu połączenie nie przekracza ok. 60% wytrzymałości uzyskiwanej na stali.
Szybkość utwardzania vs. podłoże (ISO 10964, M10, 23°C) Szybkość utwardzania zależy od podłoża. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali, czyli wytrzymałość, jaką połączenie osiąga po pełnym utwardzeniu na elementach stalowych – po ok. 24 h:
• Stal: początek reakcji po ok. 5 min; ~41% po 10 min; ~64% po 30 min; ~76% po 1 h; ~86% po 3 h; ~93% po 6 h; 100% po ok. 24 h.
• Mosiądz: ~15% po 5 min; ~57% po 10 min; ~65% po 30 min; ~69% po 1 h; ~75% po 6 h; plateau na poziomie ok. 81% od ok. 42 h.
• Stal nierdzewna: początek reakcji po ok. 5 min; ~16% po 10 min; ~32% po 30 min; ~42% po 1 h; ~48% po 3 h; ~58% po 24 h; ~62% po 168 h.
• Stal pasywowana dwuchromianem cynku: początek reakcji po ok. 5 min; ~9% po 30 min; ~27% po 1 h; ~46% po 6 h; ~66% po 72 h; ~71% po 168 h.
• Powłoki cynkowo-płatkowe (Zinc flake): początek reakcji po ok. 5 min; ~9% po 1 h; ~22% po 3 h; ~39% po 6 h; ~65% po 24 h; ~73% po 72 h; ~80% po 168 h.
Szybkość utwardzania vs. szczelina (ISO 10123, sworznie i tuleje stalowe, 23°C) Szybkość utwardzania zależy od wielkości szczeliny złącza. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali (100% osiąga połączenie ze szczeliną 0,05 mm – po ok. 6 h, 0,125 mm – po ok. 24 h i 0,25 mm – po ok. 168 h):
• Szczelina 0,05 mm: początek reakcji po ok. 5 min; ~56% po 10 min; ~84% po 30 min; ~93% po 1 h; 100% po ok. 6 h.
• Szczelina 0,125 mm: początek reakcji po ok. 5 min; ~39% po 10 min; ~74% po 30 min; ~84% po 1 h; ~90% po 3 h; 100% po ok. 24 h.
• Szczelina 0,25 mm: początek reakcji po ok. 5 min; ~21% po 10 min; ~41% po 30 min; ~67% po 3 h; ~91% po 24 h; ~96% po 72 h; 100% po ok. 168 h.
Szybkość utwardzania vs. temperatura (stal M10, ISO 10964) Szybkość utwardzania zależy od temperatury. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali (100% osiąga połączenie w temperaturze +40°C po ok. 13 h, +23°C po ok. 15 h i +5°C po ok. 42 h):
• W temperaturze +40°C: początek reakcji po ok. 5 min; ~66% po 10 min; ~81% po 30 min; ~87% po 1 h; ~93% po 3 h; 100% po ok. 13 h.
• W temperaturze +23°C: początek reakcji po ok. 5 min; ~40% po 10 min; ~69% po 30 min; ~83% po 1 h; ~92% po 3 h; 100% po ok. 15 h.
• W temperaturze +5°C: początek reakcji po ok. 5 min; ~14% po 30 min; ~30% po 1 h; ~57% po 3 h; ~75% po 6 h; ~94% po 24 h; 100% po ok. 42 h.
Szybkość utwardzania vs. aktywator (dwuchromian cynku M10, 23°C, ISO 10964) W przypadku zbyt wolnego utwardzania lub dużych szczelin zastosowanie aktywatora przyspiesza proces. 100% = pełna wytrzymałość połączenia na stali:
• Aktywator LOCTITE® SF 7649: natychmiastowy przyrost, ~55% po 5 min; ~90% po 1 h; 100% w czasie <6 h.
• Aktywator LOCTITE® SF 7471: początek po ok. 10 min; ~50% po 1 h; ~75% po 24 h; plateau na poziomie ok. 80% po 72 h.
• Bez aktywatora: początek po ok. 10 min; ~50% po 45 min; ~85% po 6 h; 100% po 72 h.
6. Właściwości kleju
Właściwości materiału nieutwardzonego
Wygląd (postać nieutwardzona) Niebieska ciecz
Fluorescencja Dodatnia w świetle ultrafioletowym (UV)
Ciężar właściwy w 23°C 1,1
Lepkość, Brookfield – RVT (25°C) 3 100 mPa·s (cP)
Lepkość, Stożek i Płytka w 25°C (przy szybkości ścinania 129 s-1) 350 mPa·s (cP)
Temperatura zapłonu Patrz Karta Charakterystyki (SDS)
Właściwości wytrzymałościowe złączy (utwardzanie 23 h w 23°C)
Moment zrywający (Breakaway torque), ISO 10964, bez wstępnego dociągnięcia • Śruby oksydowane i nakrętki stalowe M10: 25 N·m (220 lb·in)
• Śruby i nakrętki M10 z powłoką cynkowo-płatkową (zinc flake): 19 N·m (170 lb·in)
Moment resztkowy przy 180° (Prevail torque @ 180°), ISO 10964, bez wstępnego dociągnięcia • Śruby oksydowane i nakrętki stalowe M10: 3 N·m (27 lb·in)
Moment odkręcania (Breakloose torque), ISO 10964, dociągnięcie wstępne 5 N·m • Śruby oksydowane i nakrętki stalowe M10: 25 N·m (220 lb·in)
Wytrzymałość na ścinanie (Compressive Shear Strength), ISO 10123 Sworznie i tuleje stalowe: 11 N/mm2 (1 600 psi)
Moment odkręcania (Breakloose torque) po 1 tygodniu w 23°C (dociągnięcie wstępne 5 N·m, ISO 10964) • Śruby i nakrętki M10 fosforanowane cynkowo: pełna odporność środowiskowa i stabilność mechaniczna
Odporność termiczna i środowiskowa
Wytrzymałość na gorąco (Hot Strength) – badanie w zadanej temperaturze Badanie na śrubach i nakrętkach po utwardzeniu (% wytrzymałości w 22°C): ok. 120% w -40°C; ok. 125% w -20°C; 110% w 0°C; 100% w 22°C; ok. 95% w 40°C; ok. 80% w 80°C; ok. 60% w 110°C; ok. 37% w 140°C. Zakres temperatur pracy wynosi od -55°C do +150°C. Punkt odniesienia: wytrzymałość mierzona jest w danej temperaturze i podawana jako procent wytrzymałości tego samego połączenia badanego w 22°C (100% = wytrzymałość w 22°C). Wartości powyżej 100% oznaczają, że w danej temperaturze połączenie jest mocniejsze niż w 22°C.
Starzenie cieplne badane w temperaturze starzenia (Heat Aging / Hot Strength) Starzenie w podanych warunkach i badanie w danej temperaturze (% wytrzymałości początkowej w 22°C):
• W temperaturze 60°C: wzrost do ok. 118% po 150 h; ~100% po 500 h; spadek do ok. 63% po 1 000 h.
• W temperaturze 80°C: wzrost do ok. 114% po 100 h; ~92% po 500 h; zachowanie ok. 54% po 1 000 h.
• W temperaturze 100°C: spadek do ok. 74% po 400 h; zachowanie ok. 45% po 1 000 h.
• W temperaturze 120°C: spadek do ok. 60% po 150 h; ~55% po 500 h; zachowanie ok. 36% po 1 000 h.
Punkt odniesienia: 100% = wytrzymałość początkowa połączenia w 22°C, przed starzeniem; wynik mierzony jest w temperaturze starzenia, gdy połączenie jest jeszcze gorące.
Odporność chemiczna na rozpuszczalniki i płyny (starzenie w podanych warunkach, badanie w 23°C)
Jak czytać wartości procentowe: połączenia po utwardzeniu zanurzano w danym medium na podany czas, a następnie badano w 23°C. 100% oznacza wytrzymałość początkową połączenia przed kontaktem z medium. Przykładowo „90% po 1 000 h” oznacza, że po 1000 godzinach w danym medium połączenie zachowuje 90% swojej wytrzymałości początkowej.
Olej silnikowy (starzenie w 125°C) 120% po 100 h | 110% po 500 h | 110% po 1 000 h
Woda z glikolem 50/50 (starzenie w 87°C) 110% po 100 h | 105% po 500 h | 110% po 1 000 h
Benzyna bezołowiowa (starzenie w 23°C) 105% po 100 h | 105% po 500 h | 105% po 1 000 h
Olej napędowy (Diesel fuel, starzenie w 23°C) 105% po 100 h | 110% po 500 h | 120% po 1 000 h
Płyn hamulcowy (starzenie w 23°C) 110% po 100 h | 105% po 500 h | 120% po 1 000 h
Aceton (starzenie w 23°C) 100% po 100 h | 90% po 500 h | 90% po 1 000 h
Etanol (starzenie w 23°C) 100% po 100 h | 100% po 500 h | 100% po 1 000 h
7. Magazynowanie
Warunki magazynowania Przechowywać produkt w nieotwieranym pojemniku w suchym miejscu. Optymalne warunki magazynowania: od 8°C do 21°C. Przechowywanie w temperaturze poniżej 8°C lub powyżej 28°C może niekorzystnie wpłynąć na właściwości produktu.
8. Atesty, certyfikaty i dokumentacja
Atesty i rejestracje Posiada atest WRAS.
Specyfikacja i kontrola jakości Produkt objęty jest świadectwami jakości (Certificate of Analysis – CoA) – dla każdej partii dostępne są raporty z badań wskazanych parametrów.
Dokumentacja Karty Techniczne (TDS), Karty Charakterystyki (SDS), Atesty Jakościowe partii (CoA), pozostałe atesty, certyfikaty, dokumenty oraz dodatkowe informacje techniczne udostępniane są na zapytanie za pośrednictwem woronko-kleje.pl


LOCTITE® 2400 – Anaerobic Medium Strength Threadlocker

1. Product Description
Technology / Chemical Type Acrylic / Dimethacrylate ester
Application / Strength Threadlocking to M36 / Medium strength (disassembly with standard hand tools)
Product Characteristics One component – requires no mixing. Medium viscosity, thixotropic nature that reduces the migration of liquid product after application to the substrate. Anaerobic cure when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces; secondary cure via activator. Prevents loosening and leakage from shock and vibration. Protects the connection against corrosion.

LOCTITE® 2400 belongs to the group of medium strength threadlockers (LOCTITE® 241, LOCTITE® 242, LOCTITE® 243, LOCTITE® 245, LOCTITE® 248) and is characterised primarily by its safety in use – it carries a “white” Safety Data Sheet, meaning no hazard pictograms or H-statements are required, and complies with enhanced health and safety standards. This makes it particularly suitable for production facilities with rigorous occupational safety requirements. It is also distinguished by its effective performance on less active and passive substrates such as stainless steel, zinc-flake coatings and zinc-plated surfaces.

If your joint requires a different locking strength, our range also includes low strength anaerobic threadlockers for joints that need easy disassembly, and high strength threadlockers.
2. Applications & Typical Industries
Industrial Intended Use Designed for the locking and sealing of threaded fasteners which require normal disassembly with standard hand tools.
Typical Equipment Areas Machinery manufacturing, automotive assemblies, maintenance, repair, and overhaul (MRO), production facilities with rigorous EHS requirements, mechanical installations subject to vibration, and assembly of fasteners on stainless steel or plated substrates.
Application Safety This product is not recommended for use in pure oxygen and/or oxygen-rich systems and should not be selected as a sealant for chlorine or other strong oxidizing materials. This product is not normally recommended for use on plastics (particularly thermoplastic materials where stress cracking of the plastic could result). Users are recommended to confirm compatibility of the product with such substrates. A basic set of technical information on the product, covering its uses, performance, operating parameters and application, can be found in the Technical Data Sheet (TDS). Information on the safe use of the product, hazard identification, health protection, occupational health and safety, and environmental protection can be found in the current Safety Data Sheet (SDS).
3. Dispensing
Dispensing Methods The product is suitable for direct application from the bottle, using a handheld, bottle-mounted peristaltic dispenser engineered for repeatable manual application directly from 50 ml and 250 ml bottles, a bottle-mounted handheld dispenser utilizing progressive cavity pump technology to provide drop-on-demand volumetric dispensing of LOCTITE® anaerobics (compatible with 50 ml and 250 ml packages), or semi-automatic dispensing equipment delivering high-precision shots. We would be happy to help you select a dispensing system that delivers an accurate and repeatable adhesive dose and reduces and optimises product consumption costs – please feel free to contact our team.
4. Basic Application and Disassembly Instructions
1. Surface Preparation: To achieve proper adhesion (the bonding force between the substrate and the adhesive/sealant) and optimal threadlocking performance, clean all surfaces that will come into contact with the adhesive/sealant using a cleaner/degreaser, such as LOCTITE® SF 7063, and allow them to dry. Shake the product thoroughly before use.
2. Activation (Optional): If activation (accelerating cure speed and improving gap-curing capability) is required, apply a suitable activator, such as LOCTITE® SF 7471 or LOCTITE® SF 7649, and allow it to evaporate. It is advisable to review the technical data sheet and the chart showing how the bond strength changes after activator application.
3. Dispensing Caution: To prevent the product from clogging in the nozzle, do not allow the dispensing tip to touch metal surfaces during application.
4. Product Application for Assembly:
• Thru Holes: Apply several drops of the product onto the bolt at the nut engagement area.
• Blind Holes: Apply several drops of the product to the lower third of the internal threads in the blind hole, or the bottom of the blind hole.
• Sealing Applications: Apply a 360° bead of product to the leading threads of the male fitting, leaving the first thread free. Force the material into the threads to thoroughly fill the voids. For larger threads and voids, adjust product volume accordingly and apply a 360° bead of product on the female threads as well.
5. Assembly: Assemble components and tighten to specified torque requirements. If required, remove any excess uncured product with LOCTITE® SF 7063 cleaner.
6. Disassembly & Clean-up: Disassemble using standard hand tools. In rare instances where hand tools do not work because of excessive engagement length, apply localized heat, approximately +250°C, to nut or bolt and disassemble while hot. Cured product can be removed using LOCTITE® SF 7200.
5. Cure Speed
How to read the percentages: values in this section are given as a percentage of the full strength of the joint on steel (as shown in the charts of the Technical Data Sheet). 100% is the strength the joint reaches after full cure on steel components. LOCTITE® 2400 reaches 100% strength on steel after approx. 24 h. For example, “~45% at 30 min” means that after 30 minutes the joint has approx. 45% of that strength, while a plateau at approx. 60% means that on the given substrate the joint does not exceed approx. 60% of the strength achieved on steel.
Cure Speed vs. Substrate (ISO 10964, M10, 23°C) The rate of cure will depend on the substrate used. 100% = full strength of the joint on steel, i.e. the strength the joint reaches after full cure on steel components – after approx. 24 h:
• Steel: onset after approx. 5 min; ~41% at 10 min; ~64% at 30 min; ~76% at 1 h; ~86% at 3 h; ~93% at 6 h; 100% at approx. 24 h.
• Brass: ~15% at 5 min; ~57% at 10 min; ~65% at 30 min; ~69% at 1 h; ~75% at 6 h; plateaus at approx. 81% from approx. 42 h.
• Stainless Steel: onset after approx. 5 min; ~16% at 10 min; ~32% at 30 min; ~42% at 1 h; ~48% at 3 h; ~58% at 24 h; ~62% at 168 h.
• Zinc Dichromate: onset after approx. 5 min; ~9% at 30 min; ~27% at 1 h; ~46% at 6 h; ~66% at 72 h; ~71% at 168 h.
• Zinc Flake coatings: onset after approx. 5 min; ~9% at 1 h; ~22% at 3 h; ~39% at 6 h; ~65% at 24 h; ~73% at 72 h; ~80% at 168 h.
Cure Speed vs. Bond Gap (ISO 10123, steel pins and collars, 23°C) The rate of cure will depend on the bondline gap. 100% = full strength of the joint on steel (100% is reached with a 0.05 mm gap – after approx. 6 h, 0.125 mm gap – after approx. 24 h and 0.25 mm gap – after approx. 168 h):
• Gap 0.05 mm: onset after approx. 5 min; ~56% at 10 min; ~84% at 30 min; ~93% at 1 h; 100% at approx. 6 h.
• Gap 0.125 mm: onset after approx. 5 min; ~39% at 10 min; ~74% at 30 min; ~84% at 1 h; ~90% at 3 h; 100% at approx. 24 h.
• Gap 0.25 mm: onset after approx. 5 min; ~21% at 10 min; ~41% at 30 min; ~67% at 3 h; ~91% at 24 h; ~96% at 72 h; 100% at approx. 168 h.
Cure Speed vs. Temperature (M10 Steel, ISO 10964) The rate of cure will depend on ambient and component temperature. 100% = full strength of the joint on steel (100% is reached at +40°C after approx. 13 h, +23°C after approx. 15 h and +5°C after approx. 42 h):
• At +40°C: onset after approx. 5 min; ~66% at 10 min; ~81% at 30 min; ~87% at 1 h; ~93% at 3 h; 100% at approx. 13 h.
• At +23°C: onset after approx. 5 min; ~40% at 10 min; ~69% at 30 min; ~83% at 1 h; ~92% at 3 h; 100% at approx. 15 h.
• At +5°C: onset after approx. 5 min; ~14% at 30 min; ~30% at 1 h; ~57% at 3 h; ~75% at 6 h; ~94% at 24 h; 100% at approx. 42 h.
Cure Speed vs. Activator (M10 Zinc Dichromate, 23°C, ISO 10964) Where cure speed is unacceptably long, or large gaps are present, applying an activator improves cure speed. 100% = full strength of the joint on steel:
• Activator LOCTITE® SF 7649: rapid onset, ~55% at 5 min; ~90% at 1 h; 100% in <6 h.
• Activator LOCTITE® SF 7471: onset after approx. 10 min; ~50% at 1 h; ~75% at 24 h; plateaus at ~80% after 72 h.
• No Activator: onset after approx. 10 min; ~50% at 45 min; ~85% at 6 h; reaches 100% at 72 h.
6. Adhesive Properties
Uncured Material Properties
Appearance (uncured) Blue liquid
Fluorescence Positive under UV light
Specific Gravity @ 23°C 1.1
Viscosity, Brookfield – RVT (25°C) 3,100 mPa·s (cP)
Viscosity, Cone & Plate @ 25°C (shear rate 129 s-1) 350 mPa·s (cP)
Flash Point See Safety Data Sheet (SDS)
Adhesive Performance (Cured 23 h @ 23°C)
Breakaway Torque, ISO 10964, Unseated • M10 steel nuts and black oxide steel bolts: 25 N·m (220 lb·in)
• M10 zinc flake nuts and bolts: 19 N·m (170 lb·in)
Prevailing Torque @ 180°, ISO 10964, Unseated • M10 steel nuts and black oxide steel bolts: 3 N·m (27 lb·in)
Breakloose Torque, ISO 10964, Pre-torqued to 5 N·m • M10 steel nuts and black oxide steel bolts: 25 N·m (220 lb·in)
Compressive Shear Strength, ISO 10123 Steel pins and collars: 11 N/mm2 (1,600 psi)
Breakloose Torque after 1 week @ 23°C (Pre-torqued to 5 N·m, ISO 10964) • M10 zinc phosphate nuts and bolts: full environmental resistance and mechanical stability
Thermal & Environmental Resistance
Hot Strength – tested at operational temperature Tested on bolts and nuts after full cure (% strength @ 22°C): approx. 120% @ -40°C; approx. 125% @ -20°C; 110% @ 0°C; 100% @ 22°C; ~95% @ 40°C; ~80% @ 80°C; ~60% @ 110°C; ~37% @ 140°C. Operating temperature range is -55°C to +150°C. Reference point: strength is measured at the given temperature and expressed as a percentage of the strength of the same joint tested at 22°C (100% = strength at 22°C). Values above 100% mean the joint is stronger at that temperature than at 22°C.
Heat Aging / Hot Strength (aged under conditions indicated & tested at temperature) Aged under conditions indicated and tested at temperature (% initial strength @ 22°C):
• @ 60°C: peaks at ~118% @ 150 h; ~100% @ 500 h; ~63% retention @ 1,000 h.
• @ 80°C: peaks at ~114% @ 100 h; ~92% @ 500 h; ~54% retention @ 1,000 h.
• @ 100°C: declines to ~74% @ 400 h; ~45% retention @ 1,000 h.
• @ 120°C: declines to ~60% @ 150 h; ~55% @ 500 h; ~36% retention @ 1,000 h.
Reference point: 100% = initial strength of the joint at 22°C, before aging; the result is measured at the aging temperature, while the joint is still hot.
Chemical / Solvent Resistance (aged under conditions indicated & tested @ 23°C)
How to read the percentages: cured joints were immersed in the given medium for the stated time and then tested at 23°C. 100% is the initial strength of the joint before contact with the medium. For example, “90% @ 1,000 h” means that after 1,000 hours in the given medium the joint retains 90% of its initial strength.
Motor oil (Aged @ 125°C) 120% @ 100 h | 110% @ 500 h | 110% @ 1,000 h
Water/glycol 50/50 (Aged @ 87°C) 110% @ 100 h | 105% @ 500 h | 110% @ 1,000 h
Unleaded petrol (Aged @ 23°C) 105% @ 100 h | 105% @ 500 h | 105% @ 1,000 h
Diesel fuel (Aged @ 23°C) 105% @ 100 h | 110% @ 500 h | 120% @ 1,000 h
Brake fluid (Aged @ 23°C) 110% @ 100 h | 105% @ 500 h | 120% @ 1,000 h
Acetone (Aged @ 23°C) 100% @ 100 h | 90% @ 500 h | 90% @ 1,000 h
Ethanol (Aged @ 23°C) 100% @ 100 h | 100% @ 500 h | 100% @ 1,000 h
7. Storage
Storage Conditions Store product in the unopened container in a dry location. Optimal storage: 8°C to 21°C. Storage below 8°C or greater than 28°C can adversely affect product properties.
8. Certificates, Approvals & Documentation
Approvals & Registrations Holds WRAS approval.
Specification & Quality Control The product is covered by the Certificates of Analysis (CoA) – test reports for each batch are available for the indicated properties.
Documentation Technical Data Sheets (TDS), Safety Data Sheets (SDS), Certificates of Analysis (CoA), other certificates, approvals, documents and additional technical information are available upon request via woronko-kleje.pl

Asortyment